Zerdeçal bitkisinin bir çok ilaç kadar etkili olduğu kanıtlandı

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Esrarla ilgili başarı hikayelerini duymuşsunuzdur, esrarın bir zamanlar bitki menşeli bir ilaç olarak kullanıldığını, nöbet bozukluklarını nasıl tedavi ettiğini ve hastaların birden fazla ilaç ilacından kurtulmasına yardımcı olduğunu.

24


Ancak zerdeçal denilen bir diğer bitki olan bu Hint baharatının 14 ilaç kadar etkili, güçlü bir şifa bitkisi olduğunu biliyor muydunuz ? Zerdeçalın polifenol, kurkumin, statinler, steroidler içerdiğini diyabet ilaçları, kemoterapi ve antidepresanlar yerine kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Zerdeçal faydalarının sırrı, insan genlerini koruyan güçlü bir antioksidan olan yüksek kurkumin konsantrasyonundan kaynaklaıyor. 5.600’den fazla çalışma, zerdeçalın 600’den fazla farklı tedavi edici uygulamada kullanım için tavsiye sağlamaktadır.

Zerdeçalın yerini alabilecek ilaçlar
Lipitor / Atorvastatin (kolesterol ilacı): En sık reçete edilen ilaç sınıfı olan statinler, büyük ölçüde, zerdeçal kökünden elde edilmektedir.

Kortikosteroidler (steroid ilaçlar): Akut ağrılar olsa bile, zerdeçal gözle görülür bir ağrı hafifletme sağlayabilir. 1999 yılında yayımlanan fitoterapi araştırmalarında zerdeçalın kronik anterior üveit adı verilen inflamatuar göz hastalığının tedavisinde steroidler kadar etkili olduğu bulundu.

Metformin (diyabet ilacı): Araştırmacılar, 2009 yılında, curcumin’in AMPK’yi aktive ederek, glikoz alımının artmasını sağladığını buldular.

Oxaliplatin (Kemoterapi ilaçları): Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayımlanan 2007 tarihli bir çalışma da , kurkuminin, kolorektal hücre çizgilerinde proliferasyonu engelleyen bir kemoterapi ajanı olan oksaliplatin kadar etkili olduğunu buldu.

Prozac / Fluoxetin (antidepresanlar): Acta Poloniae Pharmaceutica’nın 2011 sayısında yayınlanan bir çalışmada curcumin’in hayvanlardaki depresif davranışını nasıl azaltabildiğini gösterdi.

Geri dönen karaciğer hastalığı: Curcumin, bu gibi mükemmel antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip; aşırı alkol tüketiminden kaynaklanan karaciğer hastalıklarını tedavi edebildiği keşfedildi.

Tıp yeni bir çağın başlangıcında kenevir gibi bitki bazlı ilaçlara kapıyı açmış ve daha fazla bitki bazlı antioksidan ve polifenollerin tıbbi alana girmesi için bir trend sağlamıştır. Zerdeçal modern tıbbın devrimciliğini ön planda çıkarmaktadır.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst