Yapay yapraklar fotosentez yapabiliyor

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Yapay yapraklar fotosentez olayını taklit ederek, güneşten gelen enerji ile karbonhidrat üretmek için su ve havada ki karbondioksit kullanabiliyor.

6


Araştırmacılar yapay olarak oluşturulan yaprakları laboratuvardan ve araziye getirebilecek bir tasarım çözümü önerdiler. Havadan gelen güçlü bir sera gazı olan karbondioksiti kullanan yapay yapraklar, karbondioksiti enerjiye dönüştürmekte doğal yapraklardan en az 10 kat daha etkili olacağı düşünülüyor.

Yapay yapraklar fotosentez olayını taklit ederek, güneşten gelen enerji ile karbonhidrat üretmek için su ve havada ki karbondioksit kullanabiliyor.Ancak şimdilik bu yapraklar yalnızca laboratuvar ortamında çalışır durumdalar, çünkü tanklardan saf, basınçlı karbondioksit kullanarak çalışan yapraklara havada ki karbondioksit oranı düşük gelmekte.

Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar yapay yaprakları laboratuvardan arazi koşullarına getirebilecek bir tasarım üzerinde çalışıyorlar. Havadan gelen güçlü bir sera gazı olan karbondioksiti kullanan yapay yapraklar, karbondioksiti enerjiye dönüştürmekte doğal yapraklardan en az 10 kat daha etkili olacağı düşünülüyor. Bu olay ile alaklı bulgular ACS Sustainable Chemistry & Engineering dergisinde yayımlandı.

UIC Mühendislik Koleji’nde kimya mühendisliği profesörü ve yazar olan Meenesh Singh “Şimdiye kadar, laboratuvarda test edilen yapay yapraklar için tüm tasarımlar basınçlı tanklardan karbondioksit kullanıyor. Gerçek dünyada başarılı bir şekilde uygulamak için bu cihazların karbondioksiti çok daha seyreltik kaynaklardan çekebilmesi gerekiyor örneğin kömür yakan enerji santrallerinin sağladığı gaz olan hava ve baca gazı olarak,” şeklinde konuşuyor.

Basınçlı karbondioksit kaynağının bu yapraklardan uzaklaştırılabilmesi için yapay fotosentetik reaksiyonlarını sürdürebilmeleri ve havadaki karbondioksit toplayacak, yoğunlaştıracak bir yolu olması gerektiği anlamına gelir.

Singh ve meslektaşı, laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi olan Aditya Prajapati, yarı-geçirgen bir kuaterner amonyum reçinesi membranından yapılmış ve suyla doldurulmuş şeffaf bir kapsülün içine geleneksel bir yapay yaprağı kaplayarak bu sorunu çözmeyi önerdi. Membran, güneş ışığında ısındığında suyun içinden buharlaşma sağlar. Su zardan geçerken, seçici olarak havadan karbondioksit çeker. Kapsül içindeki yapay fotosentetik birim, karbondioksiti sifonlanabilen ve çeşitli sentetik yakıtların oluşturulması için bir temel olarak kullanılabilen, karbon monoksite dönüştüren katalizörlerle kaplı bir ışık emiciden oluşur. Oksijen de üretilir ve çevresindeki ortama toplanabilir veya bırakılabilir.

Singh, – Bu geleneksel zardaki geleneksel yapay yaprak teknolojisini sayarak, tüm ünite doğal bir yaprak gibi dışarıda da çalışabileceğini savunuyor.

Singh, “Kavramsal tasarımımız, hayata geçirildiğinde, atmosferdeki sera gazlarını azaltmada önemli bir rol oynayabilecekleri laboratuvarın dışına kullanılmaya hazır olan yapay bir yaprak üretebilecek hazır malzeme ve teknolojiyi kullanıyor” dedi.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst