Yabancı otlar nasıl böyle hayatta kalabiliyor

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Çiftçiler kültür bitkilerini yetiştirmek için mücadele ederken yabancı otlar kendi başlarına çaba harcamadan nasıl gelişebiliyorlar.


48

Yabancı otların etkisini olabildiğince azaltmak için çeşitli uygulamalar yapılmasına rağmen, yabancı otlar tarım yapılsa da yapılmasa da her zaman bizimle olacaklar.

Fakat yabancı otların bu kadar kolay yetişmesine rağmen neden kültür bitkilerimizin yetiştirilmesi bu kadar zor ve zahmetli ?

Bu sorunun cevabında yatan asıl sebep, yabancı otların binlerce yıl boyunca sayısız çevresel koşullara adapte olmuş birçok türe evrimleşerek yüksek etkili hayatta kalma stratejileri geliştirmesi şeklinde açıklanabilir.

En yaygın hayatta kalma mekanizması “sertlik” tir: su geçirmeyen tohum katmanı aşındıktan, yangına maruz kaldıktan sonra veya çimlenmeden önce büyük sıcaklık dalgalanmaları yaşadıktan sonra bile hayatta kalmalı ve çatlamalıdır. Bütün bu koşullara dayanmak yabancı ot tohumların farklı zamanlarda filizlenmesini sağlar.

Yabancı ot tohumlarının hayatta kalma mekanizmaları
Ateş yoluyla gelişen: Fynbos gibi bazı bitki türleri kendilerini yangında hayatta kalmak için geliştirmiştir ve bu durumdan yararlanmaktadır. Fynbos türlerinin büyüdüğü bir alanda bir yangın çıktığında, fynbos olmayan bitkileri ölür ve yeni yaşam alanları açılır, ayrıca yeni fynbos tohumlarının kurulmasına zaman tanır. Aynı zamanda, ısı ve duman fynbos tohumlarının çimlenmesini tetiklemeye yardımcı olur.

Kimyasal koruma: Chenopodiaceae familyasından bazı bitkiler, hayatta kalmak için kimyasal bir bariyer kullanır. Bariyer, tohum kabuğundan ayrılana kadar çimlenmeyi önler. Tohumlar da bu kimyasaldan farklı miktarlarda bulunduğundan, tohumlar farklı zamanlarda çimlenir.

Çok sayıda tohum üretmek: Pek çok yabancı ot, yeni nesillere daha iyi bir hayatta kalma şansı vermek için çok sayıda tohum üretir. Tek bir Portulaca bitkisi, örneğin, 50.000 tohum üretebilir.

Yaşam ışığı: Olgunlaşan bazı yabancı ot tohumlarını hayvanları beslenmek için tüketebilir. Gübrenin içinden geçerler ve toprağa bırakılırlar; burada hayvanları kazarak yüzeye çıkana kadar kalırlar. Kısa bir gün ışığı parlaması bile uyku halini kırar ve çimlenmeye başlarlar.

Soğuk Büyü: Bazı tohumların çimlenmesi tetiklenmeden önce soğuklanma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu mekanizma, ilkbaharda hayatta kalmanın mümkün olduğu iklim koşullarına adaptasyondan kaynaklanmaktadır.

Termal uyuşukluk: Doğada filizlenmiş bir tohumun hayatta kalmasını etkileyebilecek olan bir hava durumu değişikliği, uzun süreli uyuşukluğa neden olabilir. Tohumun çimlenmeye başlayabilmesi için şartların uzun süre uygun kalması gerekebilir.

Yabancı otlar çeşitli mekanizmalar kullanılarak, (bazı türler) toprakta 40 yıla kadar uykuda kalabilirler.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst