Verimi arttırmak için uygulanması gereken ipuçları

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Tarımda verimliliği artırmak son derece önemli ve hassasiyet gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

2

Tarımda verimliliği artırmak son derece önemli ve hassasiyet gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor.Özellikle tarımla ve toprakla uğraşan kişiler için “verimli topraklara nasıl sahip olunur?” sorusunun cevabı önem kazanmaktadır. Tarladan istenilen ve beklenilen verimi alma konusunda gübreleme, ilaçlama ve sulama işlemlerini doğru şekilde ve doğru zamanda yapmak çok önemlidir.

– Özellikle yağışın az olduğu yerlerde nadas uygulamasında toprağın 1 yıl dinlendirilmesi verimliliği artırmak için alınabilecek önlemler arasında yer alıyor.

– Gereğinden fazla gübre kullanmak toprağın yapısına zarar verebilir. Bu nedenle fazla gübre kullanımının faydadan çok zararı olacaktır.

– Hasat edilen ürün atıklarının toprağa uygun bir biçimde ve uygun zamanda karıştırılarak çürümelerinin sağlanması verimliliği artırmada alınacak önlemler arasındadır.

– Yağış ve rüzgar gibi hava durumlarına karşı, erozyona karşı mutlaka önlem alınmalı ve meyilli arazilerin toprakları meyile dik olarak işlenmelidir.

Toprak, tarımsal üretimde en önemli unsurlardan biridir ve verimliliği artırmak için en çok dikkat edilmesi gereken şartlardan biri de doğru zamanda ekim dikim yapmaktır. Zamansız yapılan ekim-dikim işlemlerinin toprağa fayda sağlamaktan ziyade zarar vereceğini unutmamalısınız.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst