TMO fındık alımlarına başlıyor!

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), fındık alımlarına bayram sonrası başlayacak. Fındığını satmak isteyen üreticiler 19 Ağustos tarihinden itibaren internet üzerinden randevu alabilecek. Randevu için, http:\\www.tmo.gov.tr ve http:\\randevu.tmo.gov.tr adresleri üzerinden erişim sağlanacak.

Yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındıklar kilogramı 17 lira, levant kalite kabuklu fındıklar 16,50 lira, sivri kalite fındıkları ise 15,50 lira olarak alınacak. Fındık bedelleri alım işleminden sonra en geç 20 gün içerisinde üreticiye ödenecek.

Açıklamada “sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, rutubet oranı yüzde 6'ya kadar, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10'a kadar, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır" ifadelerine yer verildi.


Üreticilerin ürünlerini kurutarak, kalitesini koruyabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri gerektiği belirtildi. Ayrıca üreticilerin, il ile ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile irtibata geçerek Çiftçi Kayıt Sistemi belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri gerektiği önemle arz edildi.

Üreticilerin fındık alımları konusunda her türlü istek ve görüşlerini, Alo Ürün Hattı 0 312 416 34 10'a (8 Hat) üzerinden bildirebileceği belirtildi.

Siz fındığınızı nasıl satmayı düşünüyorsunuz? TMO’dan randevu alacak mısınız?
 

Üst