Sülfat bitkilerin kuraklığa dayanıklı olmasına yardımcı oluyor

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bitkiler ölümcül kuraklıklardan korunabilmek için sülfatın koruyucu etkilerine güveniyorlar.Yakın zamanda yapılmış bir çalışmada, minerallerin bitkinin kuraklık stresiyle başa çıkmasında yardımcı faydalı hormon salınımını düzenlediği tespit edildi

30Sülfat, sülfürik asitten elde edilen bir tuzdur. Doğal olarak yeraltı sularında bulunur, bitkilerin kökleri vasıtasıyla emilir ve bitki bünyesine alınır. Bu şekilde elde edilen sülfat, birçok bitki fonksiyonunda kullanılan bir organik kükürt kaynağı olarak işlev görür.

Heidelberg Üniversitesi’nde ki Alman araştırmacılar, sülfatın bir bitkinin kuraklığa karşı direncini nasıl etkilediğini belirlemek için uluslararası bir çalışma yaptı. Mineralin, su kıtlığı zamanlarında tetiklenen bir stres hormonu olan apsisik asidin (ABA) salgılanmasından sorumlu olduğunu tespit ettiler.

Apsisik asit bitkinin köklerinden yapraklara doğru ilerler ve yapraklara kaybedilen su miktarını azaltan önlemler almaları için sinyal veriyor.

Çalışmanın sonunda, Heidelberg liderliğindeki araştırma ekibi, bitkilerin kuraklığın sert etkilerine nasıl direnç gösterdiği hakkında daha fazla şey öğrendi. Çalışmadan elde edilen bulguların kültür bitkilerinin ani su kıtlığından korumaya yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Stoma, bitki yaprakları ve dünya arasındaki geçit
Bitki yapraklarının epidermisinde stoma adı verilen küçük gözenekler bulunur . Bu yapılar atmosferdeki karbondioksidin, fotosentez yoluyla enerjiye dönüşüm için yapraklara girmesine izin verir.

Fotosentez işlemi sırasında açık gözenekler bitkinin geri kalanından bol miktarda su çeker. Bu dehidrasyon etkisi yoğun güneş ışığında da meydana gelir.

Normal olarak, bitkinin kökleri yeraltı suyunu çekerek bu su kaybını tersine çevirebilir. Ancak, eğer bölge yeterince yağmur yağmadıysa, toprak kuru olacak ve kök bölgesi az suya sahip olacaktır. Bir bitki tatlı sudan yoksun bırakılırsa, sonunda zayıflar, erir ve sonra ölür.

Stomalar kaybettiği su miktarını yönetmek için, bitki gözenek sınırının etrafındaki koruyucu hücreleri aktive ederek açıklığın boyutunu arttırabilir veya azaltabilir. Bu işlem apsisik asit yani stres hormonu tarafından kontrol edilir.

Sülfat stomanın kapanmasını sağlayarak su kaybını önler
2017 yılında, Heidelberg araştırmacıları Markus Wirtz ve Rüdiger Hell, sülfatın bitkide suyun çekilmesinden sorumlu yollardan biri olan ksilenin içinde biriktiğini keşfetti.

Wirtz ve Hell daha önceki bulguları takip ettiler. Yeni raporlarında, sülfatın bitkinin kurak bölgelerde yeterli suyu tutmasını sağlayan, sinyalleme sürecinin hayati bir parçası olduğunu keşfettiler .

Mineralleri yapraklara uyguladılar ve epidermlerini soydular. Tedavi edilen stomanın kapandığını ve böylece suyun bu şekilde kaçmasını önlediklerini buldular.Sülfatın apsisik asidin sentezini ne kadar etkili bir şekilde tetiklediğini ve böylece gözeneklerin kapanmasını kontrol ettiği gözlemlenmiş oldu.

Sülfat seviyeleri yükseldiğinde, bitki kuraklığa hazırlanır
Sülfat stomanın açılmasını kontrol eden koruyucu hücrelerde NCED3 ekspresyonunu arttırdı. Sırasıyla, NCED3, gözenekleri kapatmak için koruyucu hücreleri tetikleyen apsisik asidin üretimini arttırdı.

Wirtz, “ Su kıtlığı ve kuraklık dönemlerinde daha dayanıklı kültür bitkileri yetiştirebilmek için çevresel faktörlerin apsisik asit hormonu oluşumunu nasıl düzenlediğini anlamamız gerekir” dedi.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst