Sorgum’dan elde edilen çevre dostu pestisit

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Araştırmacılara göre Sorgum bitkisinden üretilen bileşikler böceklerin beslenme mekanizmasına karşı toksik olmayan bir pestisit olarak kullanılabilir.

31


Araştırmacılar, flavonoidler (özellikle 3-deoksiflavonoid ve 3-deoksyantosiyanidinler) adı verilen sorgum kimyasallarının, bitkilerin özünü emen küçük mavi-yeşil bir böcek olan mısır yaprak bitine karşı direnç sağlamadaki rolünü inceledi. Yaprak bitleri gibi zararlılara karşı savunma yapmak için sorgum, zararlıları zehirlemek için flavonoidler de dahil olmak üzere ikincil metabolitlerin biyosentezini içeren savunmalar geliştiröiş durumda olduğu görüldü.

Daha önceki bir çalışmada, sorgumda, bu flavonoidlerin birikmesinin, mantar patojenleri gibi streslere verilen tepkileri kontrol eden bir gen tarafından düzenlendiğini öğrenilmişti.

Russell E. Larson Tarımsal Araştırma Merkezi’nde yapılan deneylerde araştırmacılar, biri flavonoidler üreten fonksiyonel bir y1 genine, diğeri ise null y1 olarak adlandırılan bir mutant olan, neredeyse aynı iki sorgum hattı geliştirdiler.

Araştırmacılar, iki bitki hattını karşılaştırdıklarında, önemli miktarda yetişkin mısır yaprak bitinin flavonoidler üreten fonksiyonel y1 genine sahip hattında ki bitkilere üremediğini null y1 bitkilerinde ise kolonileştiğini gözlemlediler. Yaprak bitleri,null y1 bitkileri üzerinde ki sararmış stres belirtileri gösteren yapraklarda aktif olarak beslenmeye devam ettiler. Flavonoidleri üreten fonksiyonel sorgum bitkileri, çok daha düşük yaprak biti sayısına sahip olduğu ve yaprak biti beslenmesinden hiçbir kötü etki göstermediği gözlemendi.

32

Benzer saksılı sorgum bitkileriyle yapılan sera denemeleri, yaprak bitlerinin, null y1 bitkileri üzerinde beslenmeyi ve çoğalmayı açıkça tercih ettiğini gözlemlendi.

Daha sonra yapılan deneylerde, araştırmacılar sorgum yaprağı dokuları ile iki grup yetişkin yaprak biti popülasyonunu besledi – ancak birine flavonoidleri içeren bir özüt ekledi. Birkaç gün sonra, flavonoid bakımından zenginleştirilmiş yaprak dokusu ile beslenen yaprak bitlerinin çoğu öldü ve üreme azaldı.

Chopra, bu araştırmanın kültür bitkilerinin savunması için yeni fitokimyasalların geliştirilmesine yönelik yeni bir adım olabileceğini dile getirdi. “Flavonoidlerin diğer otoburlara karşı ne kadar iyi çalıştığı araştırılıyor, ancak mısır yaprak bitlerine karşı çok güçlü etkiler gösterdiğini artık biliyoruz ” dedi.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst