Soğan mildiyösü ile mücadele etmek, ilaçlama programı

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Soğan mildiyösü, ilk önce yaprakların ve daha sonra tüm soğan bitkisinin solmasına neden olur. Soğuk yağışlı mevsimlerde ve bol yağış alan bölgelerde daha sık rastlanır.Mücadelesi yapılmadığında ağır ürün kayıplarına neden olur.

38


Soğan mildiyösüne sebep olan mantar çıplak gözle görülemez, ancak sorun şiddetli olduğu zaman, hastalığın semptomlarını bitki yapraklarında rahatlıkla görebilirsiniz. Enfekte tohumluklar, sağlıklı tohumluklara kıyasla genellikle küçüktür. Hastalık yaprakların soluk yeşile veya sararmasına ve aşağı doğru kıvrılmasına neden olur. Enfekte olmuş yaprak dokusu üzerinde grimsi menekşe tüylü bir büyüme görülür.

Soğan mildiyösü sporları, yapraklarda bulunan stomalarından (yaprak yüzeyindeki solunum gözenekleri) bitkiye giriş yapar. Yaprak da mavimsi gri renkte görünen kadife benzeri bir büyüme alanı dışında yeşil ve normal şekilde görünür. Küf, herhangi bir yaprak dokusu parçası üzerinde yalnızca bir spor dokusu oluşturur ve sporlar oluşturulduktan ve faliyete geçtikten sonra , doku çöker sonrasında ölür. Sporlar yağmurla sıçrayan sularla ve rüzgarla uzun mesafeler boyunca taşınabilir.

Soğan mildiyösüsü ile kültürel ve kimyasal mücadelesi
Enfekte olmuş bir bitkiden toplanan enfekte olmuş tohumlar kullanıldığında hastalık gelişir.

Soğan mildiyösünün kültürel mücadele kullanarak kontrol etmek malesef çok zordur, ancak kimyasal kontrol etkili bir çözüm sunar.Yapraklarda belirtiler görüldüğünde, fungusitler kullanarak hastalığı kontrol edilebilir.

Tohum tedavisi en önemli kimyasal kontrol yöntemidir. 2.5 g / kg tohum a tiofanat metil kullanarak hastalığın önüne geçilebilir.
Yaprak uygulaması için ise metalaxyl + mancozeb 250g / litre su ile hastalığın ciddiyetine bağlı olarak haftalık aralıklarla ile uygulama yapmak gerekebilir.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst