Sarımsak yetiştirmek için bazı ipuçları

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Soğan, arpacık soğanı ve frenk soğanı ile yakından akraba olan sarımsak, dünya çapında bir baharat olarak uzun süredir kullanılmaktadır.

37


Sarımsak (Allium sativum) düşük kış sıcaklıklarına dayanabilen dayanıklı bir üründür. Soğan üretimi için uygun koşul 13 ila 24 ° C arasındaki ideal büyüme sıcaklıkları sarımsak yetiştiriciliği için de geçerlidir.

Sarımsak ekimi nasıl yapılır
Bölünmüş tohumluklar 8 cm ila 15 cm sıra üzeri, 30 cm ila 40 cm sıra arası mesafelerde ekilebilir. tohumluklar, elle veya mekanik olarak, yükseltilmiş yataklarda veya düz bir zeminde yaklaşık 50 mm derinliğe dikilmelidir. İdeal ekim tarihi bir bölgeden diğerine değişmekle birlikte Şubat ve Mayıs ayları arasındadır.

Sarımsakda gübreleme
Ekimden önce, verimliliğini ve yapısını iyileştirmek için toprağa kompost çalışması yapılması faydalı olacaktır. Dikimde yaklaşık 125g / m², 3: 2: 3 granül gübre uygulamak gereklidir. Dikimden yaklaşık altı ila sekiz hafta süren büyüme döneminde ise 40g / m² 3: 2: 3 uygulanmalıdır.

Sarımsakda sulama
Sarımsak, karık, yağmurlama veya damla sulama şeklinde yetiştirilebilir . Nispeten sığ kök sistemi, büyüme mevsimi boyunca nem stresine duyarlı hale getirir. Toprak tipi sulama sıklığını belirlerken, gereken toplam su miktarını etkilemez ve malç kullanımı toprak yüzeyindeki nem kaybını azaltır.

Sarımsakda Yabani otlar ve zararlı böcekler
Elle çapalama yoluyla yabani otları kontrol edilebilir veya ruhsatlı bir herbisit kullanmak faydalı olacktır . Kök hasarını ve daha sonra verim kaybını önlemek için bitkileri sık ve derin ekim yapmaktan kaçınmak gereklidir.

Sarımsak bitkilerini etkileyen zararlılar ve hastalıklar; kesici kurt , pembe sap delici, nematod, beyaz çürük, kahverengi pas, stemphylium yaprak yanıklığı ve kok boğazı çürüklüğünüdür. Bunları kontrol etmek için ruhsatlı bitki koruma ürünlerive saha temizliği yapmak faydalı olacaktır. Tüm hastalıklı bitki materyalleri tarladan uzaklaştırmak etkili bir hastalık zararlı mücadele yöntemi olacaktır.

Pembe çürümeyi kontrol altına almak için enfekte olmuş arazileri sulandırın ve hastalıklı tohumlukları ekimden önce ruhsatlı bir fungusit ile işleme tabi tutun. Sağlıklı bir ürün rotasyon döngüsünün izlenmesi ve hastalığa dirençli çeşitlerin kullanılması da önemlidir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst