Salatalık Yeşil Benekli mozaik virüsü

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Virüs, çoğu bitkide, kök ve meyve de dahil olmak üzere tüm bitki parçalarına ulaşarak sistemik hale gelir ve belirtiler olmasa bile diğer bitkileri enfekte edebilir.

Enfekte olmuş yaprak ve meyvelerde, CGMMV belirtileri, farklı kabakgil türleri ve aynı türün çeşitleri arasında değişiklik gösterir. Salatalıkta, genç yapraklarda ve meyve yüzeylerinde yeşil beneklenme oluşur ve enfekte olmuş bitkiler çökebilir. Karpuzda genç bitkilerde yaprakları beneklenir ve mozaik gelişir, saplarında kahverengi nekrotik lezyonlar geliştirir. Yaprakları ağartılmış bir görünüm ve solgunluk olur.

Enfekte olan bitkilerin meyveleri genellikle, malformasyon ve süngerimsi, iç çürümesi, sararması veya kirli kırmızı renk atması gibi belirtilerin yanında meyveyi yenilmez yapan belirtiler geliştirir.

147

Kavun içinde genç yapraklar yaşlı yapraklara doğru kaybolan başlangıçta beneklenme ve mozaik belirtileri geliştirir. Meyveleri farklı derecelerde malformasyon, beneklenme ve yüzey ağları geliştirir. Kabak, kabak ve kabakta enfekte olmuş yapraklar asemptomatiktir veya yapraklarda beneklenme ve mozaik oluşur. Kabak meyveleri her zaman asemptomatiktir, ancak kabak ve kabak meyveleri bazen harici olarak semptomsuzdur ve içten renksizdir ve nekrotiktir.

CGMMV semptomları, kotiledonların sararması haricinde, kabakgil fidelerinde belirsizdir.Zayıf meyve kalitesinden pazarlanabilir verim kayıplarına neden olmasının yanı sıra, CGMMV ayrıca salatalık ve karpuzda brüt verim kayıplarına neden olur ( enfekte olmuş yapraklar asemptomatik veya yapraklarda beneklenme olup mozaik oluşur. Kabak meyveleri her zaman asemptomatiktir, ancak kabak ve kabak meyveleri bazen harici olarak semptomsuzdur ve içten renksizdir ve nekrotiktir.

148

Salatalık Yeşil Benekli mozaik virüsü Mücadelesi

Bitki sağlığı (hijyen), kültürel (agronomik), kimyasal (vektörlere karşı), konakçı direncini ve belirli bir virüs-konak patolojisi ve yetiştirme durumu için en uygun biyolojik kontrol önlemlerini birleştiren entegre hastalık yönetimi (IDM) yaklaşımları viral hastalıklardan korunmanın en iyi yoldur.

CGMMV virüsüne dayanıklı sertifikalı tohumluk kullanmak mücadelenin en iyi yollarındandır.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst