Propiconazole toksisitesi, yan etkiler ve çevresel etkiler

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Propiconazole, kültür bitkilerini korumak için kullanılan bir mantar ilacı ve antimikrobiyal bir maddedir .


20

Propiconazole ‘un 1981’de keşfedilmesinin ardından, Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA), süs bitkilerini, çimleri ve kültür bitkilerini korumayı içerecek şekilde uygulama alanlarını genişletti. Ek olarak, propiconazole ahşap, boya, yapıştırıcı, kağıt ve tekstil ürünleri için koruyucu olarak kullanılmakta.

Sarı renkli, kokusuz sıvı triazol fungisit kategorisine girer, bu da demetilasyonu bağlayarak ve inhibe ederek mantar hücresi büyümesini durduracağı anlamına gelir. Propiconazole, ticari olarak, özellikle emülsiyon haline getirilebilir bir konsantre, kullanıma hazır sıvı, akıcı bir konsantre, sıvı çözünür bir konsantre ve ıslanabilir toz halinde, çeşitli formlarda bitki koruma ilaçlarında kullanılır.,

Propiconazole ‘un bilinen yan etkileri
Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA) propiconazole ‘ü kanserojen madde olarak sınıflandırmıştır. Propiconazole’ün laboratuar fareleri arasında iyi huylu ve kötü huylu karaciğer tümörlerin görülme sıklığını arttırmasından dolayı böyle bir karara varılmıştır. Düşük fakat kronik dozlar bile yüksek karaciğer tümör insidansı ile ilişkilendirilebilmektedir.

Propiconazole yutulduğunda çok zararlı olabilir. Propikonazol ün Yutma mide mukoza ve mide membran tabakası olumsuz etkileri olabilir. Her ne kadar propiconazole vücuttan idrar ve dışkı yoluyla atılsa da, böbreklerde, kanda ve karaciğerde izler bıraktığı tespit edilmiştir.

Propiconazole ile dermal temas ciltte hassasiyet ve tahrişe neden olabilir , ancak bu etki çok büyük dozlarda gözlenmiştir.

Propiconazole’un suyu kirlettiği bilinmektedir ve balıklara yüksek derecede toksik olabileceği için bu kimyasalın su kaynakları yakınında kullanılmaması daha da önemlidir. Toprakta daha az hareketlidir ve kuşlar ve arılar için nispeten düşük bir toksik maddedir. Bununla birlikte, propiconazol, karasal ve kuşlar için toksik olabilen triazol bileşiklerine dönüşebilir.

Propiconazole den nasıl korunabiliriz ?
Propiconazol üretim aşamasında yer alan herkes gerekli kişisel koruyucu kıyafetleri giymelidir: koruyucu gözlük, lastik eldiven, uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve çoraplı ayakkabılar gibi.

Depolama için, propiconazole’ün orijinal kabında muhafaza edildiğinden ve serin, kuru ve iyi havalandırılan bir alana ilaçtan ve yiyeceklerden uzak, çocukların ve hayvanların erişemeyeceği bir yere yerleştirildiğinden emin olunmalıdır. Tüm yanıcı maddeler, toksik duman emisyonları riskini önlemek için propiconazole’den ayrı olarak depolanmalıdır. Propiconazole kullanımı bittiğinde, kabını tekrar kullanmamak gerekli ve kurallara uygun olarak imha edilmelidir.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst