Pencere önü bahçesi kurmak için 4 ipucu

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Fesleğen, nane, maydanoz ve daha bir çok taze yeşillik elde etmek için küçük ipuçları

46


Kış mevsimi, kısmen de olsa tarıma engel olur.Ancak iç mekanlarda kendi tüketimimize yetecek kadar sebze yetiştirmek çok da zor değil.Bunu kolayca yapabilmeniz için kısa kısa ip uçları listeledik.

Yer ve Işık
Güneye bakan büyük bir pencere, pencere önü bahçesi için idealdir, çünkü çoğu çeşit, gelişmek için her gün en az dört ile altı saat doğrudan güneş ışığı ister. Daha az ışık alan pencerelerde ki eksikliği, mevcut doğal ışığa ek yapay ışıkla desteklemelisiniz, yoksa bitkiler hızlı bir şekilde bodurlaşabilir.

Ne yazık ki, ortalama bir ampul ışık eksiğini tamamlamak için yeterli olmayacaktır. Özel olarak bu amaç için tasarlanmış ışıklara ihtiyacınız var. İyi haber şu ki, bunlar uygun fiyatlı, hazır durumda ve kurulumu kolay olarak çeşitli marketlerde bulabilirsiniz.

En iyi yeşillikleri seçin
Fesleğen, kekik, nane, maydanoz, dere otu gibi küçük bitkilerden birini seçebilirsiniz. Ancak daha fazla yeriniz varsa biberiye, lavanta ve adaçayı gibi seçenekleriniz de olabilir.

Doğru saksı seçimi
Daha büyük saksı her zaman daha iyidir sıklıkla satılan 8 cm çapında ki saksılarda çok fazla üretim yapmazsınız. Mevcut yerinize oranla mümkün olduğunca en büyük saksıda üretim yapmak bitkilerinizin yetişebilmesi için daha fazla alan sağlar ve bitkiler arası rekabet azalır.

Canlılığın Korunması
İç mekan bitkileri ile toprak kuruduğunda sadece su vermek her zaman yeterli değildir. En iyi sonucu almak için, haftada bir kez sulama hortumunun ucunu sıkıştırarak yağışları taklit edin. Alternatif olarak, yaprakları birkaç günde bir sisleme şeklinde su püskürtün. Birkaç haftada bir doğal sıvı gübre ile besleyin. Yaprak bitleri veya beyaz sinekler gibi böcekler ortaya çıkarsa, onları seyreltilmiş sabunlu su püskürtün – bu tamamen doğal böcek öldürücü olacaktır.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst