Pamuk Koza Çürüklüğü ilaçlı mücadele

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Koza çürüklüğü, başta mantarlar olmak üzere birçok farklı sebepten kaynaklanır, ancak pamuk koza çürüklüğünde bakteriler de rol oynayabilir. Bakterilerin kendileri gözler tarafından görülemez, ancak neden oldukları semptomları görebilirsiniz. Koza çürüklüğü belirtileri daha sonra koyu kahverengi veya siyah hale gelen ve biraraya gelen, çok küçük açık kahverengi lekelerin görünümünü içerir. Koza çürüklüğü ilk önce kozaları siyah yapan ıslak lekeler olarak görülür. Enfekte kozalarda mantar oluşabilir. Şiddetli saldırı durumlarında, kozalar bitkiden düşebilir. Etkilenen pamuk kozaları ya hiç açılmaz ya da sadece kısmen açılır. Enfekte kozaların içindeki pamuk sarıya dönüşür ve pamuğun pazar fiyatını düşürür. Bu hastalık, pamuk mahsulünün verimini% 20'ye kadar düşürebilir.

156


Kültürel Kontrol:
  1. Bitkilerin vejetatif büyümesini kontrol etmek için, çeşide bağlı olarak, önerilen zamanda tarlayı sulayın
  2. Bitki çok büyüdüğünde sulamayı bırakın
  3. Önerilen dozlarda üre (azot) gübreleri uygulayın

Kimyasal kontrol
  1. Bu hastalığın yayılmasını durdurmak için, önerilen dozlarda imidacloprid, profenofos, bifentrin vb. püskürtün. Pamuk zararlı kontrolünü sıkı şekilde yapın.

Bir pestisit kullanırken, daima koruyucu kıyafet giyin ve ürün etiketi üzerindeki dozaj, uygulama zamanlaması ve hasat öncesi aralık gibi talimatları izleyin.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst