Pamuk da Defoliant Uygulama Zamanlaması

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Defoliant , bitkilerin yapraklarının normalinden erken zamanda dökülmesini sağlamak için bitkilere uygulanan kimyasal toz veya spreydir. Defoliant bazen hasadı kolaylaştırmak için pamuk gibi mahsul bitkilerine uygulanır . Ayrıca tarımdan çok ayrı olarak, savaşta düşman gıda mahsullerini ve düşman güçlerinin potansiyel gizlenme alanlarını ortadan kaldırmak için kullanılırlar. Defoliants bu amaçlar için Güney Vietnam ve ABD kuvvetleri tarafından istihdam edilmiştir.

Pamuk da Yaprak Dökücü uygulama Zamanlaması nasıl belirlenir ?

Pamuk bitkisinin yaprak dökülmesine karar verirken, mahsulün olgunluğu, tarla koşulları ve çevre ile ilgili olarak dikkatli düşünülmelidir. Pamuk lifi kalitesi ve verimi, olgunluğa dikkat edilerek ve çeşitli büyüme özelliklerini anlayarak korunabilir.

Pamukların uygun zamanda yaprak döktürülmesinin faydaları; leke ve çöp (yaprak) kaynaklarının azaltılması, hasat veriminin artması, çiyin daha hızlı kuruması, toplanmış pamuk bitkilerinin düzleştirilmesi, koza açma potansiyelinin arttırılması ve koza rotlarının azaltılması.

Yaprak Dökülmesini Etkileyen Faktörler — Bir defoliant uygularken, başarılı uygulama için birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Büyüme mevsimi boyunca pamuk bitkisi büyüme düzenleyicilerinin (PGR) kullanılması, yaprak dökücü maddelerin etkinliğini etkileyebilir. PGR'ler vejetatif büyümeyi azaltmak ve bitkilerin erken olgunlaşmasına ve yaprak dökülmesine hazırlanmalarına yardımcı olan yeni boğumların gelişimini yavaşlatmaya çalışır. Koza açtırıcılar, aktiviteyi arttırmak için defolitanlarla kombinasyon halinde de kullanılabilir. Koza açıcılar, etilen üretimini açmayı hızlandırmak ve kurutmak için arttırır. Ancak olgunlaşmadan önce pamuğa uygulanırsa, mikroner ve lif uzunluğu azaltılabilir.

Yaprak Dökümü Uygulaması - Başarılı yaprak dökümü kimyasal maddenin yaprağa dağılımına bağlıdır. Tüm bitki yapraklarına yeterli oranda değmeyi sağlamak için daha yüksek püskürtme hacimleri önerilebilir. Çoğu durumda 10-15 GPA arasındaki birimler önerilir.Defoliant uygulamaların çoğu için öneriler, düz fan veya oyuk koni memelerin kullanılmasını içerir. Bu tip nozullar mükemmel püskürtme kapsamı sağlar.

Defoliant Uygulaması Zamanlaması - Üreticilerin en iyi zamanını belirlemek için kullanabilecekleri çeşitli yöntemler vardır:

  • Açık Koza Yüzdesi - Bir alandaki toplam açık koza yüzdesini belirlemeye dayanan en yaygın kullanılan yöntemdir. Bir alandaki kovanların% 60'ı açıkken yaprak dökülmeleri genellikle önerilir. Yapılan araştırma,% 42'den% 81'e kadar açık kovanlardan oluşan yaprak dökümü uygulamalarıyla maksimum verim elde edilebileceğini göstermiştir.
  • Kesme İşleminden Sonra Birikmiş Isı Birimleri - Bu yöntem, mahsulün açılmamış kısmına dayanır. Tipik olarak kesikten sonra veya Beyaz Çiçeğin Üzerinde 5 Düğümden (NAWF = 5) oluşan 850 ısı birimi (DD60s) birikmesinden sonra bir yaprak dökümü uygulaması önerilir . Her bir pamuk çeşidi olgunluğa ulaşmak için gereken ısı birimlerinin miktarına göre değiştiğinden bu yöntem her zaman işe yaramaz.
  • Gözle Muayene - Çiftçiler, gözle muayene ile uygulama zamanını belirlemeyi seçebilirler. Kozalar genellikle bir bıçakla bir kesitte kesilmeleri zor olduğunda olgunlaşır, lifler kesildiğinde yaylanır ve tohumlar kahverengi veya siyah tohum kabuğunu oluşturmaya başlar.


Defoliant uygulama zamanını belirlemek oldukça zor bir olaydır. Seçimler, önceki deneyimler, fiyat, çevre ve mahsul koşulları, verim potansiyeli ve mahsulün değerine dayanmalıdır. Her bir bireysel çeşidin tiftik ve büyüme karakteristiklerini bilmek, ürün ve zamanlama açısından en iyi hasat yardımı programını bulmakta kritik öneme sahiptir.

Defolitörler pamuk verim potansiyeline veya olgunluğa katkıda bulunmazlar, fakat bitkiden yaprakları çıkarmak için kullanılan kimyasallardır. Ayrıca, defoliverlerin kullanımından kaynaklanan problemlerin ortaya çıkabileceğini bilmek de önemlidir. Bir pamuk bitkisi yaprak döküldüğünde, lif ve tohum gelişimi yavaşlayabilir veya durabilir. Pamukun çok erken dökülmesi durumunda, kola olgun olmayabilir, bu da lif kalitesini ve verim potansiyelini azaltır. Defoliant sadece bir pamuk mahsulü hasat için istenen olgunluğa ulaştığında uygulanmalıdır.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst