Organik gübreleme parametreleri ve organik gübrenin önemi

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Organik gübre, günümüzde kullanılan en yaygın gübrelerden olmasa dahi göz ardı edilemeyecek kadar büyük öneme sahiptir.

19Gübrelenen tarlaların büyüklüğü göz önüne alındığında, büyük organik çiftlikler, maksimum verimlilik için mekanik gübre serpme makinelerine bağımlı olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte, bu makineler gübreyi, gübrenin nem seviyesine bağlı olarak değişen ve çoğunlukla düzensiz oranlarda yayma eğilimindedir .

Modern gübre serpme makinelerinin çoğunda gübre, tekerleklerinin hareketleriyle çalışan döner bir mekanizma ile dışarı doğru fırlatılır. Bu makineler genellikle traktörlerin arkasına sürüklenir. Bu makineler kuru sentetik gübre ile optimum dağılımı yakalarken, organik yani nemli gübrelerle kullanıldığı zaman düzensiz bir şekilde dağıtım yapmaktadır, bu durum da tarlanın eşit bir şekilde gübrelenmemesine sebep olmaktadır.

Bu durum organik gübrenin nem içeriği, traktörün ilerleme hız ve gübre makinelerinde ki tambur dönüş hızı ile alakalıdır. Araçtırmacılar bu faktörlerin etkilerini belirleyebilmek için bir dizi simülasyon gerçekleştirmişlerdir. Yüzde 23 nem oranı ve yüzde 54 nem oranına sahip organik gübreleri, dakikada 1.000 devir (rpm) dönüş hızına sahip gübre dağıtma makinelerinde sırasıyla 19,3 m ve 23,3 m maksimum dağıtım genişliğine sahip olduğunu buldu.

Organik gübrenin önemi
Organik gübre, hem geleneksel hem de organik tarımda,çeşitli araştırmalarca test edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır . Bu faydaları ise;

Hayati besinler içerir – Organik gübre, bitkilerin hayatta kalmak ve gelişmek için ihtiyaç duydukları, azot, potasyum, fosfor ve çeşitli mikro besinler gibi birçok besleyici bakımından zengindir.

Toprak sağlığını geri getirir – Organik gübreler, mikrobiyal büyüme için ideal bir ortam oluşturmaya yardımcı olan, karbon bakımından zengindir. Bu mikroorganizmalar topraktaki besinleri stabilize etmede ve bitkileri absorbe etmeleri için kolayca hazır hale getirmede önemli bir rol oynar.

Toprak üzerinde daha hassastır – Organik gübre, yapay benzerlerinin olumsuz etkisine sahip olmayan organik elementler içerir. Örneğin, azot, genellikle nitrat veya amonyak olarak kullanılır. Bu form suda çözünür ve yoğun yağış veya sulama sırasında kolayca yıkanır ve hem su hem de toprak kirliliğine sebep olur. Diğer taraftan, organik gübre içerisindeki organik azot, zemin ısınırken ve bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu anda yavaşça salınma eğilimindedir. Bu nedenle yapay azotlu gübreler kadar yıkanma potansiyeli yoktur.

Toprak erozyonunu azaltır – Uygulandığında organik gübre toprağı kaplar ve yağan yağmurla temas etmesini önler. Bu, yağışların toprağı kolayca gevşetmesini ve erozyona daha yatkın hale gelmesini önler.

Enerji tasarrufu sağlar – Organik gübre içindeki besinlerin geri dönüşümü yapay gübre gibi yeni besin kaynakları üretmekten çok daha az enerji kullanır. Amonyak üretmek için bol miktarda doğal gaz kullanılırken, potasyum ve fosfor gibi elementler kapsamlı madencilik gerektirir.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst