Önemli tarımsal ürünler için öngörülen yağış değişimleri

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Paris Anlaşmasında bahsedilen emisyon hedeflerine ulaşılsa bile, 2040 itibariyle, buğday, soya fasulyesi, pirinç ve mısır üretim alanlarındaki yağış miktarları önemli derecede değişecek.

12


İklim değişikliği ile alakalı yapılan projeksiyonlar, Avrupa, Afrika, Amerika ve Avustralya’nın bazı bölgelerinin daha kurak, tropiklerin ve kuzeyin daha fazla yağmur alacağını gösteriyor.

Paris Anlaşması Nedir ?

İnsanlar çevre kirliliğine karşı duyarlı davranıp kısa sürede sera gazı emisyonlarını önemli bir şekilde azaltsalar dahi, dünyanın önemli tarım bölgeleri, 2040 yılına kadar yağış miktarlarında büyük değişiklik yaşanabilir. Aslında, hali hazırda bazı bölgeler bir nesil öncesine kıyasla yeni iklim rejimleri yaşıyor durumdalar. Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde 11 Mart’ta yayınlanan çalışma da, buğday, mısır, pirinç ve soyaya üretilen arazilerin yüzde 14’ünün daha az yağış alacağı ve yüzde 31’inin daha fazla yağış alacağı konusunda uyarıyor.

Araştırmalar, olası iklim değişimlerinin gerçekleşme zamanını tahmin etmek için gerçekleşme olasılığı en düşükten en yüksek ihtimale kadar dört emisyon senaryosu kullanmaktadır.

Araştırmaya göre yağış miktarının azalacağı bölgeler Güneybatı Avustralya, Güney Afrika, güneybatı Güney Amerika ve Akdeniz’i içeriyor. Orta Meksika’daki buğday ekim alanları da daha kurak bir geleceğe yöneldi. Sulak alanlar Kanada, Rusya, Hindistan ve Doğu Amerika Birleşik Devletleri olacağı tahmin ediliyor.

Çalışmalara konu olan bu dört ürün, küresel kalorili alımın yaklaşık yüzde 40’ını temsil ediyor.Ve bilim insanları tüm bölgelerde bu ürünlerin adaptasyonuna yatırım yapılması gerektiğini savunuyorlar.iklimin önümüzdeki birkaç on yılda büyük değişiklikler göstermesi bekleniyor.

Buğday da kuraklık tehlikesi
Dünya üzerinde ki birçok büyük buğday ekim alanını daha kurak iklim koşulları beklenmektedir. Avustralya’da, buğday ekim alanlarının yaklaşık yüzde 27’si, orta emisyon senaryosunda daha az yağış görecektir. Cezayir (yüzde 100), Fas (yüzde 91), Güney Afrika (yüzde 79), Meksika (yüzde 74), İspanya (yüzde 55), Şili (yüzde 40), Türkiye (yüzde 28), İtalya (yüzde 20) ve Mısır (Yüzde 15) etkilenecek diğer büyük üreticilerdir. Çalışmada, daha yüksek emisyonların daha büyük miktarda toprağın kuruyacağı anlamına geliyor.

Universidad de Chile’deki çalışmanın baş yazarı ve klimatolog Maisa Rojas, “Bu listelenen ülkeler, kesinlikle buğday üretimi konusunda nasıl bir önlem alması gerektiğini çok hızlı bir şekilde düşünmesi gereken ülkeler” dedi.

Değişim çok hızlı bir şekilde ilerliyor
Yapılan çalışmanın çarpıcı bir yönü ise, dünya üzerinde ki yağış miktarlarının ne kadar hızlı değiştiğidir. Karşılaştırma için temel olarak 1986-2005 arasında ki 20 yıl baz alındı.Bu tarihsel ortalamada Rusya, Norveç, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Sahili de dahil olmak üzere tamamen yeni bir yağış rejimine geçti. Çalışma, tüm tarım arazilerinin yüzde 36’sının yüksek emisyon senaryosunda daha yağışlı veya daha kurak olacağını öngörmektedir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst