Mısır kuzey yaprak yanıklığı

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bilimsel adı Exserohilum turcicum olan Mısırda kuzey yaprak yanıklığı hastalığı; uzun, eliptik (2-15 cm), grimsi yeşil veya kahverengi çizgiler gibi görünür.


50


Bilimsel adı Exserohilum turcicum olan Mısırda kuzey yaprak yanıklığı hastalığı; uzun, eliptik (2-15 cm), grimsi yeşil veya kahverengi çizgiler gibi görünür. Lezyonlar ilk olarak en sık alt yapraklarda başlar. Hastalık geliştikçe, ayrı ayrı lezyonlar birleşerek geniş yanık alanlara neden olabilir. Bazı durumlarda tüm yapraklar yanabilir.

Tarla mısırı çeşitlerinde, kuzey yaprak yanıklığı daha yaygındır. Daha kısa büyüme süresi nedeniyle, tatlı mısır tarlalarının bu hastalıkdan ciddi kayıplar yaşama olasılığı daha düşüktür.Hastalığa sebep olan mantar, mısır kalıntısında sporlar veya mantar telleri ( miselyum ) olarak yaşar . Sporlar , mantarın rüzgar veya yağmur sularının sıçraması yoluyla yayılabilir.

Enfekte olan bitkiler, ikincil bir enfeksiyon kaynağı olarak işlev görür ve diğer alanlara yayılabilir. Hastalık gelişimi, uzun süren nemli veya yağışlı havalarda ılımlı sıcaklıklarda (18-27 ° C ) daha kolay olur.

Ekin rotasyonu ve toprak işleme, yüzey kalıntılarındaki inokulum seviyelerini azaltır . Azaltılmış toprak işleme sistemlerinde, dönme ve direnç gereklidir. Mısır kuzey yaprak yanıklığı için kullanılabilecek zirai ilaçlar ise;

AZOXYSTROBİN, TRİFLOXYSTROBİN, TEBUCONAZOLE, PROPİCONAZOLE ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst