Meyveyi güneş yanığından korumak için yeni çözüm

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Yurt dışında ki bazı yetiştiriciler, meyveleri güneş yanığına karşı korumak için ağaç sıraları üzerine kolayca dökülebilen ağlar kullanıyor. Kolaylık ve esnekliklerinin yanı sıra, yeni ağlar sabit ağ maliyetinden daha ucuza mal oluyor.


112
Siyah veya beyaz olarak tüller mevcut, siyah yeşil çeşitler için tercih edilen seçenektir.
Fotoğraf: Verilen


Üreticilerimiz güneş yanığına karşı bir çok meyve kaybediyor bu kayıpları azaltmak için birçok çiftçi, gölgelik ağlarla meyve bahçelerini korumaya çalışıyordu. Bununla birlikte, bunun yüksek maliyeti, özellikle sadece birkaç yıllık üretim kalmış eski meyve bahçeleri için tercih edilmiyordu.

Yetiştiricilerin bu zorluğun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için, ürün tarimdanismani.com koruma şirketi Nulandis Eylül 2017'de Drape Net'i ithal etti. Kalıcı yapılar gerektiren sabit ağların aksine, bu patentli ağlar battaniye gibi ağaçların üzerine dökülüyor.

Ağaçlarda kalıcı olarak bırakılmıyor, gerektiğinde kullanılırlar.

Drape Net 15 yıl önce üçüncü nesil Avustralya meyve çiftçisi Michael Cunial tarafından meyve bahçelerini dolu karşı korumak için uygun maliyetli bir çözüm olarak geliştirildi. O zamandan beri güneş yanığı, böcek ve kuşların neden olduğu meyvelerdeki zararı azaldığı gözlemlenmiştir.

Buna ek olarak, narenciye ağaçları arasındaki çapraz çeşitlilikteki tozlaşmayı azaltıyor, çekirdeksiz çeşitlerde çekirdeksiz meyve sayısını artırmaya ve meyve çeşitliliğine ve ağaç mimarisine bağlı olarak bazı ağaçların budama gereksinimlerini düşürmeye yardımcı oluyor.tarimdanismani.com

Avustralya’da yapılan araştırmalar, ağaçların örtüldüğü aylarda sulama suyu talebinde % 30’a varan tasarruflar sağladığını da tespit etti.

Sadece meyveleri Güneş yanığından korumakla kalmıyor!


Maliyet karşılaştırması ve Avantajları


“Pahalı kalıcı yapılar gerektirmediğinden, Drape Net, sabit ağların maliyetinin yaklaşık üçte biri kadar oluyor.

Ağlar 6 ila 8 metre genişlikte üretiliyor ve standart 100 m uzunluğundadır.

Çiftçiler, 100m'den uzun bahçe sıraları varsa ağları birbirine eklenebiliyor

Drape Net, genişliğine bağlı olarak bir ile beş yıl içinde kendi ücretini amorti edecek; üretilen meyvenin çeşidi, değeri ve hacmi; hektar başına düşen ağaç sayısı; ve meyve bahçesi topografyası bu duruma etken olacaktır.

Ağları engebeli bahçelerde etkin bir şekilde kullanmak daha zordur

Brink, ağların yüksek verimli Granny Smith elma bahçelerinde kullanıldığında bir yıl içinde ve Packham'ın Triumph armut ağaçlarında kullanıldığında üç yıl içinde amorti edebileceği ön görülüyor.

Uygun bakım ile, ağlar 10 ila 15 yıl ömürleri vardır.

Net renk ve yerleştirme zamanlaması

Drape Net siyah veya beyaz olarak mevcuttur, yeşil çeşitler için siyah, renkli olanlar için beyaz kullanılabilir.

Brink'e göre, kırmızı ve iki renkli elma çeşitleri daha fazla ışığa ve ayrıca iyi renk gelişimi için gündüz ve gece sıcaklıklarındaki dalgalanmalara ihtiyaç duyuyor ve beyaz ağı daha iyi bir seçenek haline getiriyor.

Meyveyi güneş yanığına karşı korumak için, EGVV bölgesindeki ağlar, budamadan sonra, kasım ayının sonuna doğru ağaçlara yerleştirildi.

Raubenheimer, “Hücre oluşumu sırasındaki ışığın azaltılması, genç meyvelerin erken sütten kesilmesine ve gerektiği gibi çalışmayan arılara neden olabileceği için kritiktir” diye uyarıyor

Drape Net i sermek için Meyve, golf topunun büyüklüğüne gelene kadar beklemek en idealdir.

Raubenheimer, çiftçilere, ağlar ağaçların üzerine yerleştirilene kadar, ana maddesi olarak doğal karnauba mumu içeren Decco SunGard gibi bir güneş koruma ürünü kullanmalarını da tavsiye ediyor. Bu, bir sıcak hava dalgası beklenmeden en az bir gün önce ağaçlara püskürtülmelidir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst