Kitosan, bitki büyümesini artıran bakteriler için umut verici bir taşıyıcı olabilir mi?

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Araştırmacılar Chungbuk Ulusal Üniversitesi'nde , kitosan ve bitki büyümesini teşvik eden bakterilerin taşıyıcısı olma potansiyelini araştırdı. Çalışmalarının sonuçları, Agronomy and Soil Science dergisinde yayınlandı.
Kitosan Nedir ?

Kitosan, kitin'in deasetilasyonu ile elde edilen lineer bir aminopolisakkarittir. Kitin ise, kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında çok miktarda mevcut olan ve yeryüzünde selülozdan sonra en fazla bulunan doğal bir biyopolimerdir.
Araştırmacılar , farklı kitosan formülasyonlarında, gelecek vaad eden bir bitki büyümesini teşvik eden bakteri ve bir biyo-kontrol maddesi olan Methylobacterium oryzae CBMB20 'yi immobilize etti . Islak ve kuru kitosanı, ıslak ve kuru aljinat ile domates bitkisinin büyümesini destekleme kabiliyetleri açısından karşılaştırdılar.

Kitosan formülasyonları, aljinat formülasyonlarından daha iyi tutunma verimi ve iyi bozunabilirlik direnci göstermişti.Araştırmacılar, bakterilerin yüzde 80'inin, 4 ° C'de 90 gün saklandıktan sonra bile ıslak kitosan yaşadığını tespit etti.Ayrıca, bakteri spermosferin tarimdanismani.com yaşamda kalması, sera koşullarında 21 gün sonra bile topraklara uygulanan hem kuru hem de ıslak kitosan miktarları bile yüksekti.

Aljinat formülasyonu tamamen parçalanırken, kitosan formülasyonu kısmen parçalandı. Bu, kitosanın M. oryzae CBMB20'nin toprakta hayatta kalmasını destekleme yeteneğini göstermişti .Islak kitosan formülasyonu ile aşılanan bitkiler, aljinat formülasyonu ile aşılanan bitkilerle karşılaştırıldığında, sürgün ve kök uzunluğunda 1.3 kat artış göstermiştir.

Sonuç olarak, kitosan bitki büyümesini aljinattan daha iyi destekleyebilir ve bitki büyümesini destekleyen bakteriler için daha iyi bir taşıyıcıdır.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst