Kadife çiçeği beyaz sinekleri engelliyor

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Marigolds yani kadife çiçeği uzun süreler boyunca gözlemlenmek için domates bitkilerinin yanına dikildi, ancak sadece güzel çiçekleri yüzünden değil.

35


Papatya familyasına ait çiçekli bir bitki olan Marigolds yani Kadife çiçeği, domates in beyaz sineklerden kurtulmasında büyük bir yardımcı oldu. Uzun süren gözlemlerden çıkan sonuçlara göre kadife çiçeği, domateslerin zararlılardan korunmasına yardımcı olacak bir şey yaptığı düşünülüyor. Yapılan araştırmalar bunun yalnızca bir fikir olmadığını ortaya koyuyor .

Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacılar, bitkiler tarafından ne tür gaz halindeki kimyasalların salındığını görmek için kadife çiçeğini test etti. Salınan bu gazlarda ki bileşiklerin en belirgin olanı, aynı zamanda turunçgil kabuğundaki yağın ana bileşeni olan limonendir.

Birkaç sera denemesinde, kadife çiçeği kaplarının aslında bitki yapraklarının alt tarafında bulunan beyaz sinekleri ve bazı küçük böcekleri engellediğini keşfettiler. Beyaz sinekler, süs bitkileriyle birlikte meyve ve sebzelerin ev önemli zararlılarındandır, ancak kadife çiçeği yakınlarda iken, beyaz sineklerin sayıları önemli ölçüde azalıyor.

Ancak bu ilk deney sadece önleyici tedbirler için geçerlidi. Ya zaten beyaz sinek problemin varsa? Domates bitkinin yanına saksı kadife çiçeği koyabilir misin?

Aynı makalede yayınlanan bir başka deney,domatesin yanına kadife çiçeği eklemenin yalnızca küçük bir etkiye sahip olduğunu gözlemlendi. Ancak araştırmacılar, biraz da narenciye limoneni döken bir hava spreyi gibi bir limonen dağıtıcı da imal ettiler. Bu dağıtıcın, popülasyon fazla olsa bile beyaz sinek popülasyonlarını azaltmada daha yetenekli olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, aslında kadife çiçeklerini domateslerin yanına dikmenin iyi bir fikir olduğunu belirtiyorlar; Hoş görünmenin yanı sıra, başka bir bitkinin haşere kovucu olarak kullanılması, zararlı böceklerin yanı sıra yararlı böcekleri de öldüren bir böcek ilacından çok daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorlar.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst