Kabakgil hastalık ve zararlılarının bir listesi ve ilaçlar

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Balkabağı, kabak, hıyar, karpuz ve diğer kabakgilleri tehdit edebilecek temel hastalıklar ve zararlılara kısa bir genel bakış.

39Külleme
Kabakgillerde külleme hastalığının sebebi Sphaerotheca fuligineadır. Yaprakların üst yüzeyinde beyaz, toz halinde bir büyüme ile başlar ve verimin düşmesinin yanında meyve kalitesinin düşmesine neden olur.
Kontrolünde ise : Kimyasal kontrol esastır; toleranslı çeşitler ve yabani otları mücadelesi hastalığın kontrolünde önemlidir.

KRESOXİM-METHYL , AZOXYSTROBİN GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.
Kurşuni küf
Kabakgillerde kurşuni küf hastalığının sebebi Pseudoperonospora cubensisdir.Hastalık üst yaprak yüzeyinde sarı veya kahverengi lekeler gibi görünür ve alt yüzeyde gri / mor bir mantar oluşumu görülür.
Kontrolünde ise : Kimyasal kontrol esastır; toleranslı çeşitler ve yabani otları mücadelesi hastalığın kontrolünde önemlidir.

CYMOXANİL ,METİRAM, PYRİMETHANİL GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.
Fusarium solgunluğu
Kabakgillerde fusarium solgunluğu hastalığının sebebi Fusarium oxysporumdur. Bu hastalık ılık toprak sıcaklıklarını sever. Bitkiler direkt olarak solmaz ve ölür. Alt gövde kesildiğinde, kök dokuları açık kahverengi renk olarak görülebilir.
Kontrolünde ise: Hastalıksız tohum, toleranslı çeşit, toprak pH’sının 6,5’e ayarlanması (nitrat azotu kullanılabilir) , nematod mücadelesi.

Kök çürüklüğü
Phytophthora capsici’den kaynaklanır. Alt gövde ve kökler kahverengi olur ve çürür, bitkilerin solmasına ve ölmesine neden olur.
Kontrolünde ise : Kimyasal kontrol; aşırı sulamadan kaçınmak; iyi drene edilmiş toprak, ürün rotasyonu.

FLUDİOXONİL, METALAXYL GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.
Viral hastalıklar
Hıyar mozaik virüsü (CMV), kabak mozaik virüsü (SqMV), karpuz mozaik virüsü (WMV) ve kabak sarı mozaik virüsü (ZYMV) gibi virüsler sebep olabilir. Belirtiler, yapraklarda, ciddi durumlarda şok edici etkiye neden olan bir mozaik desen içerir. Meyveler şekli bozuk olabilir.

Virüsler, esasen enfekte olmuş tohumlar veya yaprak bitleri veya salatalık böcekleri gibi böcekler tarafından taşınır.
Kontrolünde ise: Virüs bulaşmış bitkileri araziden uzaklaştırılır ve imha edilir. Sertifikalı ve hastalıksız tohum kullanımı.

Yaprak bitleri
Bu yumuşak gövdeli böcekler genellikle kümeler halinde görülür. Çok küçüktürler ve yeşil, kırmızı, kahverengi veya siyah renkte olabilirler. Bitki özsuyunu emerler ve viral hastalıkları taşırlar.
Kontrolünde ise: Yaprak bitleri tescilli kimyasal maddeler ile kontrol edilebilir. Küçük parsellerde, hafif sıvı sabun veya soğan ve sarımsak özleri gibi kovucu karışımlar püskürtün.

ACETAMİPRİD GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.
Balkabağı sineği
Bu haşere genç meyvelere zarar verir (genellikle 10 cm’den küçük boyutta olanlara) ve kabuk altına yumurtalar bırakır.
Kontrolünde ise : Çiçeklenme başladığında Dipterex, şeker ve sudan oluşan yem ve Her 7-10 günde bir pestisitle mücadelesi tavsiye edilir.

DELTAMETHRİN, DİPTEREX GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.
Kabakgil yaprak böcekleri
Genel olarak siyah ve turuncu renklidir.Çiçeklere ve yapraklara zarar verirler.
Kontrolünde ise: Kabakgil böcekleri ilkbaharda ilk fark edildiklerinde kontrol edilmelidir. Bitkiler küçük ve hassas iken, günlük izcilik mahsulün ortaya çıkması ve erken yaşamında esastır.

DELTAMETHRİN GİBİ ETKİLİ MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst