İç mekanlarda kolayca sebze yetiştirin

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Kendi yemeğinizi büyütmek hem heyecan verici hem de eğlenceli olabilir. Hava kalitesini arttırır ve tedavi edici olabilir.

13


Bazı yenebilen bitkiler kan basıncını, kaygıyı, stresin etkilerini ve yorgunluk hissini azaltma gücüne sahiptir.Ayrıca kendi şifalı otlarınızı, sebzelerinizi ve meyvelerinizi yetiştirdiğinizde, karnınızı doyuran sebzelerin nereden geldiğini ve nasıl üretildiğini tam olarak bilirsiniz. Hemde bitki koruma ürünü kalıntılarından veya GDO kontaminasyonu hakkındaki tüm endişelerinizi ortadan kaldırır üstelik tüm bunlar size çok daha ucuza mal olur.

Evde tarım yaparak yetişen bitkilerin, dış mekanda bir bahçeye sahip olmak kadar kolay ve eğlenceli olduğunu biliyor muydunuz? Güneşli pencereler mükemmel bir büyüme noktası olsa da, güneşten korunan bir evde ya da dairede yaşıyorsanız, yetiştirme ışıkları size yardımcı olabilir.

Ellerinizi kirletmeye ve Evde tarım yapmaya hazır mısınız?
Birçok bitki gelişmek için bir dış alana ihtiyaç duymaz. Konteynırlarda veya balkon kutularında yetiştirilebilirler . Yaban mersini, limon, domates ve yaprağı yenen yeşilliklere kadar çoğu yiyecek iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Evde tarım yapmaya ne kadar alan ayırmak isterseniz o kadar ayırırsınız, bu nedenle apartman sınırlarınızın ev yapımı organik gıdaların hayalini kesmesine izin vermeyin. Evinizi yeşil bir vaha haline getirmenize yani evde tarım yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktamız var.

Yer sıkıntınız var ise saksılarınızı asmayı deneyebilirsiniz
Asılı şekilde duran saksılar güzel gözükür ve yer kaplamaz.Domates, bezelye, fasulye, salatalık, yeşillikler ve çilek bu üretim şekli için uygun olacaktır.

Astığınız saksılar en az 12 inç derinliğinde ve en az 6 inç çapında olması yerinde bir karar olur. Araştırmanızı yapın ve her bitkinin ne kadar güneş ışığı gerektirdiğini belirleyin. Bir güney pencerenin yanında güneşli bir yeriniz yok ise, bunun yerine yapay bir büyüme ışığı deneyin. Bazı bitkiler soğuğa dayanırken, diğerleri 25 – 30 C arasında değişen sıcaklıklarda büyür. Sıcağı seven bitkileri daha kapalı ve pencerelerden uzağa yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Dikey tarım alanları oluşturabilirsiniz
Yeriniz çok kısıtlı ancak bu işi de muhakkak yapmak istiyorsanız, dikey bir bahçe kulesi ihtiyacınız olan şey olabilir. Bitkileri pencere kenarlarına veya balkonunuza yaymak yerine dikey olarak istiflemenizi sağlar, böylece küçük alanlarda daha fazla yiyecek üretmenize olanak tanır.

Patates ekmeyi düşündünüz mü ?
Patates küçük alanlarda bol miktarda ürün sağlar. Patates 20 litrelik bir kovada, plastik kutuda, çöp kutusunda veya hatta büyük bir torbada kolayca yetiştirilebilir.

Kabın veya çantanın tabanını birkaç inç küçük çakıl ve üst toprakla doldurun. Patateslerin gözlerini bunun içine yerleştirin ve kabın geri kalanını yaklaşık dört ila altı inç samanla örtün. Samandan görünen bitkileri gördüğünüzde, daha fazla büyümeyi teşvik etmek için biraz daha ekleyin.

Ya da neden bunun yerine fasulye veya brokoli filizi gibi yeşillikleri yetiştirmeye çalışmıyorsunuz? Çok az yer kaplarlar ve oldukça besleyici ve lezzetlidirler.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst