Hobi bahçenizde su tasarrufu yaptıran püf noktalar

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bahçecilik çok rahatlatıcı bir eğlence olabilir. Dışarıda olmak, güneş ışığını almak ve parmaklarınızı toprağın içinden geçirmek, hevesli bahçıvanlar için heyecan verici bir deneyimdir ve stresi eritmeye yardımcı olabilir.

14


Organik hobi bahçeleri olan insanlar, yalnızca insektisit ile yetiştirilen ürünlerden kurtulmakla kalmıyor, aynı zamanda çevreye de yardım ediyorlar, çünkü suyu ticari çiftliklerden daha verimli kullanabiliyorlar.

Bahçenizde ki bitkilerin gelişmesini istiyorsanız, su kullanmak zorundasınız. Çevreye duyarlı insanlar gezegenimizin en değerli kaynağına zarar vermeden ürünlerini nasıl yetiştirebilirler ? İşte bazı ipuçları.

Yağmur suyu toplamak
Yağmur suyu kullanmak, su tüketiminizi düşürmenin ve doğanın sunduğu olanaklardan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yollarından biridir. Bir drenaj borusu yardımıyla yağmur suyu toplayabilir ve ardından yağmur varillerinde saklayabilirsiniz.Suyu kolayca dağıtmak için bu fıçılara bir musluk takabilirsiniz. Yaşadığınız iklime bağlı olarak, bu yöntemle su kullanımınızda yüzde 100 e varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Suyu bitkilerinize yönlendirin
Eğer fıskiyelerinizi açıp bir süre çalıştırırsanız aslında belki de sulama ihtiyacı olmayan yerleri sulamış olabilirsiniz. Bunun yerine, suyu yalnızca gitmesi gereken yere yönlendirmenizi sağlayan seçenekler kullanın. Bir damla sulama suyu, sulama kabı veya ıslatma hortumu, su israfını minimumda tutmanıza yardımcı olabilir.

Sabah sulamak en iyisi
Zamanlama, bahçenizi tasarruflu bir şekilde sulamada çok önemlidir. Dışarısı hala serinken, sabah ilk işinize bahçenize gidin; Bu saatte suyun buharlaşma ihtimali daha azdır ve daha az su ile sulama yapabilirsiniz.

Bitkilerinizin gereksinimlerini araştırın
Aşırı sulama, Hem yeni hem de tecrübeli bahçıvanlar arasında yaygın bir hatadır. Ne kadar sularsa o kadar çok bitkilerimiz büyür mantığından uzaklaşın ve bitkileriniz su gereksinimlerini araştırın. Bu miktarı geçmediğinizden emin olun.

Kompost yapmayı veya malç yapmayı deneyin
Kompostlamanın birçok yararı vardır, sağlıklı toprağın sağlıksız topraklardan daha az suya ihtiyacı vardır,çünkü daha fazla su tutma kapasitesine sahiptir. 3 ila 4 inç kalınlığında bir malç tabakası buharlaşmayı durdurmaya ve yabancı otların büyümesini ve de bitkilerden su kaybetmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst