Herbisitler nasıl uygulanır ?

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Herbisitlerin nasıl uygulandığına ve dirençten nasıl kaçınılacağına kısa bir genel bakış.

27


Seçici herbisitler, mahsulünüzü nispeten daha az zarar verirken, belirli yabani ot türlerini kontrol eder. Seçici olmayan herbisitler ise atık toprağını temizlemek ve dokundukları tüm bitkileri öldürmek için kullanılır.

Toprağa uygulanan herbisitler, genellikle ortaya çıkan fidelerin kökü veya tohum tarafından alınarak filiz veya çıkış öncesi yabancı otları öldürmek için kullanılır. Herbisitin doğru toprak katmanında konumlandırılması çok önemlidir, zira birçok toprakta uygulanan herbisit kalıntıları kültür bitkikleri taradından da alınır.

Buna karşılık, toprak yüzeyindeki herbisitler, kullanılabilirliklerini azaltan çeşitli işlemlere tabi tutulur. Örneğin, herbisit buharlaşabilir (uçuculuk) veya güneş ışığına maruz bırakılarak (fotoliz) zayıflayabilir.

Yaprakdan alınan herbisitler bitkinin toprak üzerindeki kısımlarına uygulanır ve maruz kalan dokular tarafından emilir. Bunlar genellikle çıkış sonrası herbisitlerdir ve bitki dokularında hareket eder (sistemik) veya belirli bir alanda kalır (temas halinde).

Çoğu herbisitler, zemin ekipmanı kullanarak su bazlı spreyler olarak verilirse de bazı herbisitler sulama sistemleri (kimyasallaştırma) yoluyla da verilebilir.

Bilindiği gibi, herbisitlere yabancı ot direnci, dünya çapında yapılan tarımda önemli bir sorun haline gelmiştir. Herbisitlerin birbirini takip eden yıllarda farklı kimyasal gruplardan kullanılması, direnci azaltma ve çoğu direnç önleme programında kilit bir unsurdur.

Tohum şirketleri Dow, Bayer CropScience, Syngenta ve Monsanto, herbisitlere karşı dirençli olan ve çiftçilerin alternatif herbisitler kullanmasını kolaylaştıracak tohum çeşitleri geliştiriyor.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst