Güzel çimler yetiştirebilmek için beş kolay ipucu

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Düzgün gözüken çimler bütün bahçelerde en çok görülmek istenen manzaralardan biridir. Güzel bir bahçeyi elde edebilmenizi sağlayacak beş yararlı ip ucunu sıraladık.

9


Kış aylarının son zamanlarını yaşamamız sebebi ile çim alanlara verilen önem arttı. Artık güzel çimlerimizin çıkarma vakti geldi. Bahçemizde yetiştirdiğimiz çimenlere iyi ve doğru bakımı yapmak onların canlı ve ferahlatıcı yeşil görünüm kazanmasını sağlayacaktır.Size bu konuda yardımcı olabilmek adına önemli noktaların bir listesini oluşturduk;

1.Çimleri kesmek
Çimleri doğru bir şekilde kesmek onların kalınlaşmasını sağlar. Çim bitkilerine birden ve sert bir şekilde müdahale etmek yerine onları azar azar ve sık sık kesmek her zaman daha taze tutacaktır.

Bunun yanında çimleri biçerken kesme yönünüzü değiştirmek o çimlerin aynı yöne yatmasını engeller ve dik görünüm kazandırır.Her biçimde temel olarak yaklaşık yarısı ila üçte ikisini keserek gövdeyi yaklaşık 5 santimetre kısaltmaktır. Yazın en sıcak dönemlerinde çimleri normalinden biraz daha uzun biçmek onların su stresine karşı daha dirençli olmasını sağlayacaktır.

2.Gübreleme önemli bir konu
Çimenlerimizi biçtiğimizde, yapraklarına depolanan besin maddelerini de onlardan koparmış oluruz. Çimenlerimizin tekrar kuvvetlice büyüyebilmesi için eksilen bu besin maddelerini yerine koymamız elzem bir konudur.Bundan dolayı ilkbaharın başlarından itibaren ortalama dört haftada bir gübreleme yapmamız gerekmektedir. Azot ağırlıklı Fosfor ve Potasyum içeren kompoze gübreler kullanmak yerinde bir karar olacaktır.

Örnek olarak; 23.12.9+10(SO3)+2(MgO)+B+Zn içeriğinde ki bir gübreyi 1 m2’ye 40 gram yani Nisan ayı başında 20 gram, Haziran ayı başında 20 gram olacak şekilde kullanmak faydalı olacktır.

3.Sulama
Yaz boyunca çimlerin yeşil kalabilmesi için sulama konusunu aksatmamamız gerektiğini hepimiz iyi biliyoruz. Çimlerimizi ne sıklıkla sulamamız gerektiği havanın sıcaklığına ve nemine göre değişir.Çimlerin suya ihtiyacı olduğunda mavi-gri bir renk alırlar ve bitkinin üzerindeki daha eski yaprak uçları yukarı kıvrılmaya veya solmaya başlar.Bunun yanında Yeni çim ektiyseniz tohumların çimlenebilmesi ve sağlam bir kök sisteminin oluşabilmesi için günde bir kez sulamanız gerekir. Hortumla direkt olarak çimlerin üstüne tutmadan püskürtme şeklinde veya büyük alanlarda yağmurlama sulama yapmak yerinde bir karar olacaktır.

4.Yabancı ot kontrolü
Emek vererek yetiştirdiğiniz çimlerinizin yabancı otlara yenik düşmemesi için doğru tekniği kullanarak yabancı otlara karşı mücadele etmemiz gerekmektedir. Çimlerde yabancı ot mücadelesi genel olarak mekanik yöntemlere dayanmaktadır. Yavşan Otu ve Ak üçgül türleri kazma ile temizlenebilir ancak papatya ve karahindibağların kökleri ile birlikte yolunup atılması gerekmektedir.Bu otların tekrar büyümesinin engellemek için mümkün olduğunca çok kökleri ile birlikte temizlenmelidir.Yabani otlar çimlerin tamamını kaplıyorsa toprağın tamamen yeniden yapılandırılması ve üzerinin rulo torf ile örtülmesi en iyi çözümdür.Bütün mekanik mücadelelere rağmen yabancı ot mücadelesinde başarılı olamıyorsanız kimyasal mücadeleye başvurabilirsiniz.Aşağıda ki tabloda bazı etkili maddeler ve tavsiye doz oranları listelenmiştir, ancak bir ziraat mühendisine danışmanızı tavsiye ederiz.

10


5.Havalandırma
Çimlerinizin köklerinin havalandırmaya ihtiyacı vardır.Yetersiz havalanmanın olması bodur çimlerin çıkmasına sebep olur.Basit bir bel kullanarak çimlerin üzerinde belirli aralıklarla küçük hava delikleri açarak o yüzeyi iri taneli kum ile doldurabilirsiniz.Bu fazla suyun uzaklaşmasını sağlarken köklerinde havalanmasına imkan tanır.

Bu küçük tavsiyelere uyarak güzel yeşil alanlar elde etmeniz mümkün.Bunun yanı sıra çim tohumu fiyatları ve çim çeşitleri ile alakalı diğer konulara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst