Glyphosate ne kadar zehirli olabilir ?

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Dünyanın en çok kullanılan herbisiti olan Roundup bitkilere zarar vermek için tasarlanmıştır ancak içerdiği Glyphosate isopropylamine tuzu ile yabancı otlardan daha fazlasını mı öldürüyor ?

3Dünyanın en çok kullanılan herbisiti olan Roundup bitkilere zarar vermek için tasarlanmıştır ancak içerdiği GLYPHOSATE ISOPROPYLAMINE TUZU ile yabancı otlardan daha fazlasını mı öldürüyor ?

Çiftçiler, 40 yıldan uzun zamandır yabancı otları öldürmek için glyphosate etkili maddeli herbisitlere güvendiler, ancak kullanımı Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) tarafından “muhtemelen kanserojen” olduğu sonucuna vardığı ve 2015 yılında ciddi tartışmalara yol açtı.

Dünya genelinde en çok kullanılan tarım ilacı ve sağlık açısından etkileri artarak tartışılmaya devam ediliyor. Bilim adamlarının laboratuvar ortamlarında yürüttüğü deneylerde hayvanlar üzerinde de bazı olumsuz etkilerini gözlemlediler.

Glyphosate üzerinde ki araştırmalar insanları ikiye bölmeye devam ediyor. Çevresel aktivistler, glyphosate etkilerine maruz kalmanın kanserden çöl yak hastalığına ve otizme kadar bir çok hastalığa sebep olduğunu iddia ederken, diğer yandan, endüstri tarafından desteklenen incelemelerde hiçbir şekilde istenmeyen etkileri olmadığını vurguladı.

Glyphosate’in laboratuardaki etkileri
Glyphosate, 1974’ten beri herbisit formülasyonlarında aktif madde olarak kullanılan bir bileşiktir. Özellikle enzimatik bir yolu inhibe etmek için tasarlandığı için hayvanlarda etkisiz olarak pazarlanmaktadır.

Çeşitli kuruluşlar glyphosate in yıllar boyunca hedefte olmayan organizmalar üzerindeki potansiyel etkilerini gözlemlediler. Bununla birlikte, son değerlendirmeler, glyphosateın kanserojenliği ve genotoksisitesine odaklanmış gibi görünmekte.

Calgary Üniversitesi’nde bir sinirbilimci olan Deborah Kurrasch . Son on yılda, bilimsel literatürde başka toksik etkileri olabileceğine dair kanıtların da birikmeye başladığını söylüyor. “Kanserin yanı sıra etkilenebilecek çok sayıda sistem var” diyor.

Glyphosate ve Roundup arasındaki fark
Glyphosate tarla koşullarında tek başına kullanılamaz. Herbisit formülasyonlarında Glyphosateın bitki hücrelerine girebilmesi için çeşitli dolu maddeleri ve yayıcı yapıştırıcılar ile birlikte kullanılır.

Kurrasch zebra balıkları üzerinde yapılan deneylerde glyphosate tek başına etkisi ile birlikte aynı glyphosate ın miktarı içeren Roundup’ın etkisini karşılaştırıldığında Roundup’ın tek başına glyphosate kullanıldığında gözlenen etkilerin tamamen ters yönde olduğunu görmüştür. Balıkların hareketleri artmış, solunumu yükselmiştirtir. Kurrasch zebra balıkları, glyphosate ve Roundup’ın farklı etki mekanizmalarına sahip olduğunu, glyphosate bir şey yaparken bu yardımcı maddelerin başka bir şey yaptığını göstermektedir.

Glyphosate ve İnsanlar
İnsanlarda yapılan epidemiyolojik çalışmalar , IARC kararında büyük rol oynayan glyphosate maruziyeti ile Hodgkin dışı lenfoma alt tipleri arasında zayıf bağlantılar olduğunu göstermektedir.

Ancak, geçen yıl Iowa ve Kuzey Carolina’daki 90.000 çiftçiyi ve eşlerini içeren Tarımsal Sağlık Çalışması’ndan elde edilen verilere dayanarak yapılan bir analize göre , glyphosate ile Hodgkin dışı lenfoma arasında ve genel olarak kanser riski arasında önemli bir ilişki gözlemlenmedi.

Bununla birlikte, ne kadar glyphosate yediğimiz konusunda endişeler söz konusu.Bazı mahsuller, glyphosate tolerans gösterecek şekilde evrimleşmiştir ve bu nedenle yıllar boyunca artan dozlarda glyphosate ve diğer herbisit formülasyonununa maruz kaldığımız ortada.Bu durum potansiyel olarak bir zarar teşkil edebilir şeklinde konuşuyor yetkililer.

Ancak Glyphosateın insanlar için güvenli olduğu düşünülmesinin nedenlerinden biri, bir molekül olarak yağda çözünmemesi ve “vücudumuzda çok kolay birikmemesi”.EPA tarafından yapılan son değerlendirmelerde , glyphosateın oral maruziyetten sonra biyolojik olarak birikmediği tespit edildi.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst