Fasülyede antraknoz ile başa çıkmak

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bu mantar hastalığı fasulyeye ciddi oranda zarar verebilir. Antraknoz problemini nasıl önleyeceğiz ve tedavi edeceğiz.

25


Antraknoz, en çok tahrip edici fasulye hastalıklarından biridir. Büyüme hızını ve tohum ve dane kalitesini olumsuz etkilerken, müdahale edilmediği zamanlarda mahsulünüzün % 95’e kadar yok edebilir.

Hastalığa esas olarak tohumdan gelen mantar Colletotrichum lindemuthianum neden olur. İlk belirtiler, alt yaprak yüzeylerindeki tarimkultur.com damarlarda görülen tuğla kırmızısı lezyonlardır. Bunlar daha sonra koyulaşır ve yaprakların üst kısımlarına yayılır.

Fasülyede antraknoz lezyonları ayrıca 5 ile 8 mm arasında büyüyerek koyulaşıp, koyulaşan küçük kırmızımsı kahverengi ile mor lekeler şeklinde başlayan kapsüllerde de ortaya çıkar.Ciddi enfeksiyonlarda, lezyonlar tohumun tarimkultur.com kendisinde görülür. Tohum filizlendiğinde, hipokotil (büyüme noktası) enfekte olur ve fide sapı enfeksiyon belirtileri gösterir.

Önceki sezondan elde tutulan tohumlarını ekerek tasarruf etmeye çalışan çalışan çiftçiler % 100 verim kaybı yaşayabilirler. Düşük seviyede enfeksiyona sahip bir mahsulden hasat edilen tohum ekimi bile, bir sonraki sezon ciddi verim kaybına neden olabilir.

Fasuylede antraknoz soğuk ve nemli koşullar da gelişir. Belirtiler 13 ° C ile 26 ° C arasında görülür, 17 ° C ile hastalık gelişimi için en uygun sıcaklıktır.

Kültrüel korunma yöntemleri
  • Hastalıksız tohum kullanın;
  • Antraknoz belirli bir bölgede tarimkultur.com sürekli gözüken bir problem haline geldiğinde, iki ya da üç yıl boyunca toprağa fasulye ekmeyin
  • Fasulye yerine mısır, ayçiçeği ve buğday gibi hassas olmayan kültür birkileri yetiştirin.
  • Enfekte bitki atıklarını tarladan uzaklaşırın.
Fasülye antraknoza karşı kullanılacak ilaçlar
%80 Maneb , %80 Kükürt , %80 Thiram gibi etkili maddeli bitkikoruma ürünleri kullanılabilir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst