Evde büyük domates yetiştirmenin sırları

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Hobi bahçenizde başarılı bir şekilde büyüyen domatesler yetiştirebilmek, bir ev bahçıvanı olarak deneyimleyebileceğiniz en değerli duygulardan biri olabilir. Domates sevenler için hiçbir şey kendi bahçenizde yetişen taze, sulu, tatlı ama keskin, aromatik ve lekesiz bir domatesin tadını yenemez. Tarimdanismani.com olarak harika lezzet veren domatesler yetiştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu sıralamaya çalıştık.

71


Domatesleri daima yeni bir alana dikin: Domatesler söz konusu olduğunda , her yıl aynı alanda yetiştirilmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Domates, özellikle toprakta bulunan domates yanıklığı ve çiçek çürüğü gibi hastalıklara karşı çok hassastır. En az üç yıl boyunca aynı alana yerleştirmekten kaçınılması gerekmektedir. Saksılarda veya kaplarda yetiştirirseniz, her mevsim toprağı değiştirin. Domatesi her mevsimde yeni bir alana ekmek hastalık riskini büyük ölçüde azaltır. Ek olarak, domatesler topraktan yoğun bir şekilde beslenir, böylece onları yeni bir alana taşımak, onlara taze besinler verir.

Domatesleri biraz derin dikin: Domateslerinizi yaklaşık altı ila sekiz inç derinlikte dikin. Bu, rüzgâr ve fırtınalara dayanmalarına yardımcı olacak ve çok hızlı kurumasını önleyecektir. Ek olarak, derin dikim ek köklere büyümek için daha fazla alan verir ve bu kökler bitki için besin ve su bulmaya yardımcı olur.

Ekerken doğal gübreler ekleyin: Yaklaşık 20 cm derinliğe kadar delik açarak başlayın, sonra bunları bir toprak karışımı, kompost, birkaç ezilmiş yumurta kabuğu, birkaç çay kaşığı kahve tozu ve çeyrek fincan solucan dökümü ile doldurun. Kompost, kahve çekirdekleri ve solucan gübreleri, bitkiler büyüdükçe besin sağlar; ezilmiş yumurta kabukları, parçalandıkça kalsiyum sağlar.

Dikimden önce destek sağlama: Bahçenize destek sağlamak için kafesleri veya kazıkları kullanabilirsiniz. Domates bitkilerinizi desteklemek, sağlıklı olmaları için büyük ölçüde yardımcı olur, çünkü salkımlar desteklenmezse kolayca zarar görebilir. Desteklenmeyen salkımlar yere yayıldıklarında hastalık ve zararlılara daha yatkındır.

Malç: Malçlama, domates bitkilerinin sağlık ve üretim seviyelerinde önemlidir. Toprağın sıcaklığını düzenler, sert yağmurlar sırasında toprağın ve besin maddelerinin aşınmasını önler ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri için rekabet eden yabancı otları önler. Çift malçlama tekniği kullanmak yabani ot patlamasını büyük ölçüde önleyecektir. Bunu yapmak için, her bitkinin etrafına 4 ila 6 cm kalınlığında bir kompost tabakası yerleştirin. Her bitkinin etrafına 8-10 cm kalınlığında bir saman tabakası ekleyerek olayı bitirin.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst