Ekmeklik buğday’ın gen haritası tamamen çözüldü

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Buğday genomun, daha önce keşfedilen pirinç, soya fasulyesi ve mısır gibi diğer tahıllarla karşılaştırıldığında çözülmesi çok zordu.

7


Ekmeklik buğdayın genomunu çözebilmek adına uluslararası bir araştırma grubu 13 yıl çalıştı ve çabaları meyve vermeye başladı. Küresel araştırma konsorsiyumu yayınladığı raporunda ekmek buğday için tam ve açıklamalı genomu keşfetmeyi başardı.

Dünyanın en çok yetişen tahılının genomunun kodunu çözmek için, 20 ülkeden araştırmacılar 2005 yılında Uluslararası Buğday Genomu Konsorsiyumu’nu oluşturdu. Kısmi genom daha önce yayınlanmıştı, ancak bu kez tam genom (21 kromozomun tamamı) keşfedildi.

Wheatgenome.org CEO’su Kellye Eversole, “Çiftçilerin, bölgesel alanlara daha adapte olmuş yüksek verimli çeşitler geliştirmek için sağladığımız verilere ulaşması gerçekten de, gelecekteki nüfusumuzu beslemenin temeli olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Buğday genomun, daha önce keşfedilen pirinç, soya fasulyesi ve mısır gibi diğer tahıllarla karşılaştırıldığında çözülmesi çok zordu. İnsan genomunda 3 milyar DNA çifti varken buğdayda 16 milyar DNA çifti bulunuyor.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst