Dünyanın En Büyük Arısı Keşfedildi

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Yıllar önce izi kaybedilen dev bir arı türü, bir Endonezya adasında tekrar bulundu.Kara arı olarak adlandırılan arı türü, 6 santimetre kanat açıklığına ve bir insanın baş parmağı büyüklüğünde vahşi görünümlü bir çeneye sahip.Kara arı Sidney Üniversitesi’nden Simon Robson ve meslektaşları tarafından yeniden keşfedildi.Bu keşfedilme anını “Uçarak yaklaştı ve etrafına baktı, ardından yuvasına geri döndü” şeklinde ifadeler ile o anları dile getirdiler.

Megachile pluto , İngiliz entomolog Alfred Russel Wallace adında, Charles Darwin ile birlikte, doğal seleksiyon yoluyla evrim teorisini geliştirmeye ithaf edilmiş olan Wallace‘ın Dev Arısı olarak da bilinir .

Wallace, tropik Endonezya adası Bacan’ı keşfederken, 1859’da arıyı da keşfetti ve o zamanlar “Büyük çeneleri olan siyah, yaban arısı benzeri bir böcek” olarak nitelendirmişti. 1860 yılında, Birleşik Krallık’taki bir entomolog, bunun “ait olduğu cinsin devi” olduğunu söyleyerek aslında bir arı olduğunu belirledi.

Arının keşfinden sonra ; 1981’de Endonezya’daki bir ABD ormancısı tarafından tesadüfen yeniden keşfedilene kadar neslinin tükendiğine inanılıyordu, 1860 lardan sonra bu dev arıyı başka bir görenin olmaması, Global Wildlife Conservation’in 2017’de “en çok aranan 25“ kayıp tür listesine dahil edilmesine neden oldu.

Robson’ın ekibi arıyı Endonezya’nın Kuzey Moluccas adalarından birinde ararken karşılarına çıktı.Ekiptekiler “Onu gördüğümüz anda Tezahürat yapıyor, bağırıyor ve birbirlerine sarılıyoruz,Bunca yıldan sonra ve onu bulmaya çalışan bütün insanlar sonra büyük bir haberdi bu, hala hayattaydı.” şeklinde kendini ifade ediyor .

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst