Dünyada metan emisyonları artıyor ve nedenini bilmiyoruz

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Sera gazı seviyesi geçtiğimiz yılda bir önce ki yıllar gibi artışına devam etti ve son birkaç yılda araştırmacıların hala tam olarak açıklayamadıkları bir dalgalanmaya gözlemlendi.

ABD ajansı NOAA tarafından yakın zamanda yayınlanan geçici verilere göre, 2018'de atmosferik metan konsantrasyonları, 2018'de milyarda 10.77 parça artmıştır .

Metan daha kısa ömürlü fakat karbondioksitten çok daha güçlü bir sera gazıdır. Petrol ve doğal gaz kuyularından sulak alanlara kadar her şeyi içerebilen insan ve doğal kaynaklardan bulan miktar 2007'den bu yana ve son dört yüksek oranda artmaktadır.

Araştırmacılar, bu yılın başlarında metan seviyelerinin mevcut oranlarda artmaya devam etmesi durumunda Paris iklim anlaşmasının hedeflerinin - küresel ısınmayı 2 ° C'ye sınırlama ve 1.5 ° C'nin altında tutma çabalarını sürdürmenin - karşılanması çok zor olacağı konusunda uyardılar .

Londra'daki Royal Holloway Üniversitesi'nden Euan Nisbet araştırmacıların son yükseliş konusunda endişeli olduklarını söyledi. Belki de daha da önemlisi, hiç kimsenin trendi neyin yönlendirdiğinden tamamen emin olmadığı gerçeğidir.

ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nden Ed Dlugokencky, “Rahatsızlık, hangi süreçlerin metan arttığından sorumlu olduğunu bilmiyoruz” diyor.

Reading Üniversitesi'nden Keith Shine bu görüşü tekrar ediyor. “Atmosferik metan konsantrasyonlarındaki büyüme oranlarının, nispeten yavaş bir büyüme döneminin ardından, 1980'lerde gördüğümüz seviyelere yaklaşıyor olması derinlemesine ilgili. Bu dalgalanmanın nedenlerini anlamadığımız gerçeği bu endişeyi derinleştiriyor. ”

Bir olasılık, daha sıcak bir dünyanın tropik bölgelerde sulak alanlardan daha fazla metan salınmasına ve daha da fazla ısınmaya neden olmasıdır. Bu bir geri besleme döngüsünün devam ettiğini gösteriyor. “Emin değilim ama ısınma ısınmayı besliyor gibi görünüyor” diyor Nisbet. Ancak bu fikri ispatlamak için daha fazla delile ihtiyaç var.

60


Londra'daki Royal Holloway Üniversitesi'nden Rebecca Fisher şöyle diyor: “Büyümenin öncelikle daha ılık veya sulak sulak alanlar gibi“ doğal ”emisyonlarda veya pirinç tarımı veya fosil yakıtlar gibi artan antropojenik emisyonlar gibi bir artış olduğunu bilmiyoruz.” Ayrıca, metanın atmosferik lavabolarında bir değişiklik olabilir veya büyük olasılıkla sebeplerin bir birleşimi olduğunu söylüyor.

Metan dalgalanması, araştırmacıların son yıllarda gazın önceden düşünülenden daha güçlü bir ısınma etkisine sahip olduğunu keşfettiği gerçeğinden daha fazla önem kazanıyor . BM iklim bilimleri panelinin ilk raporunda 1990 yılında, 21 ton metan, bir ton karbon dioksit ile aynı küresel ısınma potansiyeline sahip olarak kabul edildi . Bu son raporda 28 tona kadar yükseldi ve 2022 yılında yapılacak bir sonraki büyük değerlendirmede 35 tona kadar çıkabildi.
 

Üst