Domateslerde bakteri ve mantar hastalıklarının tedavisi

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Kök boğazı çürüklüğü, erken yanıklık ve külleme ve diğer fungal hastalıklar domates için önemli tehditlerdir.


47

Bu yazıda, her domates üreticisinin mücadele etmesi gereken bakteri ve mantar hastalıklarına odaklanıyoruz.

Domates Bakteriyel Kanser
Enfekte tohum ve fidelere yayılan bu hastalık hem tarlada hem de sera bitkilerinde tahrip edici olabilir.Hastalığa Clavibacter michiganensis bakterisi sebep olur. Bitkilerde ileri düzeyde solma ile kendini göstermektedir; yaşlı yapraklar ölür, ancak bitkiye bağlı kalır. Yaprak kenarları ve iç gövde dokuları kahverengiye döner.

Kontrol: Hastalıksız fide ve dayanıklı çeşitler kullanın; sıkı temizlik uygulamak; ürün rotasyonu uygulama.

CAPTAN , MANCOZEB , BAKIR ETKİLİ MADDELİ ZİRAİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Domates Bakteriyel solgunluk
Ralstonia solanacearum, Sıcak subtropikal bölgelerde ciddi bir problem olabilir. Genç yapraklar solgunlaşır ve sonra bitkiler ölür. Yaprakların veya gövdelerin kızarması veya sararması yoktur. Kötü bir şekilde solmuş bitkinin alt gövdesi kesilir ve suya konursa, kesilmiş uçtan akan sütlü bir bakteriyel akıntı genellikle birkaç dakika içinde görülür. İç dokular ve kök açık uzunluklarda kesildiğinde hafif bir esmerleşme gözlemlenir.

Bakteriyel solgunluk çok çeşitli bitkilere saldırır ve enfekte fideler, enfekte su ve enfekte olmuş toprak ve yeraltı suyunun sağlıklı olmadığı durumlarda üretim alanlarına hızla yayılır.

Kontrol: Hastalıksız fide ,dirençli çeşitler; sıkı temizlik uygulamaları, yabani otları / nematodları kontrol etme; aşırı sulamadan kaçınmak kontrolünde uygulanacak kültürel önlemlerdir.

Domates Bakteriyel benek ve siyah gövde hastalığı
Bunların her ikisine de Pseudomonas syringae neden olur. Bakteriyel benek yapraklarda, saplarda ve meyvelerde küçük kahverengi lekeler şeklinde oluşur.

Siyah gövde sap ve yaprak saplarının kararmasına neden olur ve sıklıkla örtü altındaki domateslerde etkili olur.

Kontrol: Ürün rotasyonu, sıkı temizlik uygulamaları, aşırı sulamadan kaçınmak, sera / tüneldeki nemi azaltmak, hastalıksız fide dikimi uygulanacak kültürel önlemlerdir.

MANCOZEB, GÖZTAŞI VE BAKIR ETKİLİ MADDELİ ZİRAİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR
Domates erken yanıklık (Alternaria solani)
Bu yaygın mantar hastalığı, nemli, orta derecede sıcak alanlarda veya düzenli olarak çiğ yağan yarı kurak bölgelerde ortaya çıkar. Alternaria solani patojeni yapraklara, gövdelere ve meyveye saldırır. Lezyonlar yaşlı yapraklarda küçük, kahverengi lekeler olarak başlar ve eş merkezli halkalara sahip büyük, kahverengi-siyah lekelere hızla büyüyor. Meyveler, suyun biriktiği yerde, yaprak ve meyve damlasına neden olacak şekilde sap ucunda saldırıya uğrar.

Kontrol: Hastalığa dirençli çeşit kullanmak, hastalıksız fide kullanmak uygulanabilecek kültürel önlemlerdir. Bunların yanında yabancı ot kontrolü, dengeli bir gübreleme programı ve sık sulamadan kaçınmak da etkili olabilir.

AZOXYSTROBİN ETKİLİ MADDELİ ZİRAİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR
Kurşuni küf
Sıcak bölgelerde ciddi bir sorundur. İlk olarak, üst yaprak yüzeyinde soluk yeşil veya sarı lekeler oluşur. Daha sonra, lekeler genişler ve büyük, kahverengi nekrotik (ölü hücreli) lezyonlara dönüşür. Enfekte olan yapraklar ölür, ancak nadiren düşer ve meyvelerde güneş yanıkları oluşur. Damla sulama altında yetiştirilen bitkiler, yağmurlama sulama yapılan bitkilerden daha hassastır.

Kontrol: Yabancı ot kontrolü ve ürün rotasyonu uygulamak.

Domates de verimi etkileyen diğer önemli hastalıklar konusunda bilgi almak isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.


Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst