Cyborg Bitki Işığa Doğru Yürüyor

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bizim açımızdan oldukça sıkıcı ve basit görünebilirler, ancak bitkiler çevrelerine duyarlı ve tepki veren inanılmaz derecede karmaşık organizmalardır.


Bitkiler ne zaman ne yöne filizleneceğini hesap ederken hayvani öğrenme yeteneklerini ve insan gibi karar verme yöntemlerini kullandıkları bilinmektedir .Bitkilerin normal şartlarda kendi uzantılarıyla etrafta dolaşmaları oldukça yavaştır, bu yüzden bitkilere yardım edebilmek adına MIT Media Lab tesislerinde ki araştırmacılar, gitmek istedikleri yerde kendilerini götürebilecekleri bir mekanizmayı kontrol edebilecek “cyborg tesisleri” yarattılar.

Araştırmacılar hareket yeteneği kazandırdığı bitkileri “Elowan” olarak adlandırıyor.Bitkiler doğal elektronik sistemlidir yani elektirik sinyalleri üretebilirler. Yaprakları ve diğer organlar sayesinde, ortamdaki ışık, sıcaklık, dokunma, yara, basınç ve diğer girdilerdeki değişiklikleri algılarlar. Daha sonra bu uyarıcılara vücutlarından elektrik sinyalleri göndererek yanıt verirler.

MIT Media Lab, bu sinyalleri, bitkinin gövdelerine ve yapraklarına yerleştirilen elektrotlarla birlikte kullandılar. Doğal olarak oldukça zayıf sinyaller ancak bu yüzden sinyaller robota geçmeden önce yükseltiliyor, sonra bitkinin “isteklerine” göre hareket ediyor.

Bu ilginç deneyleri daha detaylı anlatan videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst