Çiftçinin yeni tehdidi asya zıplayan solucanı

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Solucanlar genellikle tarımsal üretim için yararlı canlılar olarak kabul edilir


Solucanlar organik madde oluşumunda önemli rol oynarlar, toprağı havalandırırlar, değerli besin maddeleri sağlarlarlar. Solucanlar harika canlılardır! Ancak, bu durumun tüm solucanlar için geçerli olmadığı, Asya zıplayan solucanı ile ortaya çıkıyor.

Asya zıplayan solucanının çeşitli türleri vardır ve koyu gri-kahverengi renktedir ve diğer solucanlar gibi sümüksü değildir. Asya zıplayan solucanının ismi davranış şekillerinden geliyor; Rahatsız edildiklerinde, yılan gibi bir hareketle şiddetli bir şekilde kıvrılıyorlar, hatta bazen havaya atlıyorlar ya da kaçmaya çalışmak için kuyruklarını ayırıyorlar. Ayrıca sürü halinde yaşamayı seviyorlar, yani bir tane görürseniz, daha yakınlarda bir çok Asya zıplayan solucanı bulma ihtimaliniz olduğu anlamına gelir.

Diğer solucanların aksine, Asya zıplayan solucanları çiftleşme olmadan üreyebilirler ve her kış ölürlerse de, küçük siyah tohumlar gibi görünen ve genellikle toprakta ve kompostta hareket ettirilen, tespit edilmeyen çok sayıda kozayı bırakırlar. Bu kozalar baharın sıcaklığında yeniden canlı hale gelirler.

Asya zıplayan solucanın endişe verici olmasının en büyük nedeni, diğer solucanların yaptığı gibi toprakta değil, bunun yerine, genellikle yaprak yığınlarında yüzeyde kalırlar. Ayrıca daha hızlı büyürler, daha hızlı ürerler ve diğer solucanlardan daha fazla bitki maddesi tüketirler. Asya sıçrayan solucan istilasının sonucu toprağın bir tür yumuşak öğütülmüş kahve topağı alanına dönüşmesidir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst