Chlorothalonil yasaklanması neler getirecek

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Avrupa birliğine üye devletler, etkili bir fungusit olan Chlorothalonil kullanımını yasaklamak için oy kullandı.


28

Geçtiğimiz hafta Avrupa Bitkiler, Hayvanlar, Gıda ve Yem Daimi Komitesi, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın chlorothalonil’i kanserojen olarak sınıflandırmasından sonra chlorothalonil ruhsatının yenilenmesine karşı oy kullandı.

Chlorothalonil yaygın olarak Syngenta firmasına ait Bravo markası adı altında satılan fungisit olarak bilinmekte ve buğdayda septoria yaprak lekesininin yanında bir çok bitkide fungal etmenleri kontrol etmek için kullanılır.

Yasağın uygulanması için herhangi bir resmi tarih bildirilmemesine rağmen, İrlanda Tarım Bakanlığı, Chlorothalonil içeren mevcut ürün stoklarının dağıtılması ve kullanılması için bir yıla kadar süre verdi.

İngiltere merkezli çiftlik yönetimi şirketi Strutt ve Parker’da ürün uzmanı olan Jock Willmott’a göre, yasağın etkisi İngiltere ve İrlanda’daki çiftçiler için diğer üye devletlerden daha fazla olacak.

Mantar hastalıklarının en hızlı yayılması, en fazla yağış alan bölgelerde meydana gelir; bu nedenle tipik olarak İrlanda’da ve Birleşik Krallık’ın batısında. Fransa ve Almanya’daki kanal boyunca, Chlorothalonil yasağı İngiltere’yi diğer Kuzey Avrupa ülkelerinden daha fazla etkileyecektir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst