BUĞDAYDA İTHALAT, NOHUTTA ÜRETİM REKORU

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Tarım politikalarında yapılan yanlışın faturasını sadece kırsalda yaşayanlar,çiftçiler değil, toplumun tüm kesimleri ödüyor. Üretmek yerine ithalat yapılınca bunun faturası çok daha ağır oluyor.

Son yıllarda Ulusal Hububat Konseyi,Ziraat Mühendisleri Odası yöneticileri başta olmak üzere, borsa yöneticileri,sektör temsilcileri, sektörü yakından izleyen biz gazeteciler, “üretici buğday ekiminden kaçıyor, üretim alanları daralıyor” diye hep uyardık. Her zamanki gibi vurdumduymaz yöneticiler bu uyarılara kulak asmadı. Gerekli önlemleri almak yerine ithalata sarıldılar. Türkiye’yi Rusya’nın buğday pazarı yaptılar.

Gelinen noktada, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre,Türkiye’nin 2019 yılı buğday ithalatı 8 milyon 374 bin tonu ekmeklik ve 1 milyon 453 bin tonu makarnalık buğday olmak üzere 9 milyon 827 bin tona ulaştı. Daha iyi anlaşılması için, 2002 yılında 1 milyon 116 bin ton olan buğday ithalatı bugün 10 milyon ton sınırına ulaştı. 2002’de sadece 150 milyon dolar ödediğimiz buğday ithalatının 2019 yılı faturası 2 milyar doların üzerinde.
 

Üst