Buğday Septoria hastalığı ve mücadelesi

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Buğdayda parazit olan Septoria tritici yapraklarda sarımtırak lekeler ve ileri aşamalarda kurumalar şeklinde kendini gösterir.Verim kaybına neden olur.

15Genel olarak bitkinin yoğun büyüme döneminde, bölgelere doğru değişmekle beraber mart ayı sonları ve nisan ayında gözlemlenmektedir.Bitkinin alt yapraklarından başlayarak toprak üstü aksamını etkileyen, değişik tipte ve renkte lekelere sebep olan hastalık etmenidir.

Yaprak üzerinde lekeler kısım kısım şekli bozuk yamaya benzer şekillerde gözükür. ileri aşamada yaprak kurumaya başlar. Bu lekeler üzerinde gözüken küçük siyah noktalar halinde hastalık etmeninin eşeysiz üreme organı olan pycnidium gözlenir. Hastalık öncelikle alt yapraklardan başlar ve üst yapraklara doğru devam eder.

Bir önceki sezondan yaprak ve bitki kalıntıları üzerinde toprağa karışan hastalık etmeni yazı toprakta geçirebilir. Sonbaharda ekimden yapıldıktan sonra yağmurların başlamasıyla pycnidium içerisinde bulunan sporlar yayılarak yeni bitkilere bulaşır. 18-22 derece yağışın bol olduğu mevsim hastalık oluşması ve yayılması için uygun koşullardır. Bitkiye bulaşan hastalık 24 saat içinde yaprağa giriş yapar. İlk belirtiler 6-7 gün sonra gözlemlenir.

Buğday Septoria hastalığının görüntüleri

16 17 18

Buğday Septoria hastalığı için kullanılacak ilaçlar

Piyasada mevcut olarak bulunan Azoxystrobin, Propiconazole, Tebuconazole, Spiroxamine etkili maddeli bitki koruma ürünleri kullanılabilir.

Buğday Septoria hastalığının bitkiye girişi ve gelişimi

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst