Bol mahsüllü bir yaz için, kış planlaması ve bahçe hazırlığı

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Karla kaplı bir bahçeye bakarken, muhtemelen düşüneceğiniz en son şey tarım yapmak olacaktır.

26


Kış mevsimi, ilkbahar da yapacağınız sebze ekimini planlamak için harika bir zamandır. Sahip olduğunuz şeylere bakabilir ve olduğu gibi kalıp kalmasını istemediğinize karar verebilir ya da yeni bir bitki yani sebze ekmeyi deneyebilirsiniz. Kış mevsimi size sadece planlamanız için zaman vermekle kalmaz, aynı zamanda yeni bitki türleri hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Kış, bahçenize nasıl bakacağınız ve bahçeyi nasıl kuracağınıza, her bitkinin nereye gideceğine ve hangi tür sebze yetiştirmek istediğinize karar vermeniz için size iyi bir zaman verir.

Küçük bir sebze bahçesine mi yoksa çok daha büyük bir sebze bahçesine mi sahip olmak istiyorsanız hazırlık, başarının anahtarıdır. Ne kadar hazırlıklı olursanız, o kadar ödüllendirici ve eğlenceli olacaktır.Soğuk aylarda hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç adım:

Bahar bahçenizi planlamanın ilk adımı: Geçen yılki bahçenin nasıl olduğunu gözden geçirin. Neyin iyi çalıştığına ve neyin işe yaramadığına bakın. Burası aynı zamanda hangi bitkilerin verimli olduğunu ve verimsiz bitkileri düşünebileceğiniz yerdir. Bölgenizdeki don tarihlerini gözden geçirin. Bu, hangi bitkilerin seçileceğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Bahçenizin boyutunu, düzenleyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz şekilde ayarlayın. Güneşin gün boyunca nerede olduğunu not alın. Bu, bahçenizi nereye kuracağınıza ve bazı bitkilerin en iyi şekilde nerede yetişeceğine karar verdiğinizde yardımcı olacaktır.

Bir şema çizmenin zamanı geldi: Bahçenizi çizin ve hangi sebzeleri nereye ekmek istediğinizi belirtin. Tohumların aralığını, büyüyen ve olgun bitkilerin büyüklüğünü ve bitkilerin rotasyonunu unutmayın. Bahçe dikmenin geleneksel bir yolu, onu üç veya dört alana bölmektir. Bu, döndürmeyi (ekim nöbetini) ve düzenlemeyi kolaylaştıracak. Kesitler genellikle Yaprağı yenen sebzeler (lahanalar, karnabahar) , kök bitkileri (havuç, pancar, patates) ve baklagillerdir (baklagiller, bezelye). Dördüncü bölüm ise boş bırakılabilir. Belki de bu son bölümü şifalı bitkiler için kullanmak isteyebilirsiniz. Bitkilerinizi birkaç (üç veya dört) yılda bir ekim nöbeti uygulamak yani ekilen alanı değiştirmek, zararlı böceklerin ve hastalıkların bahçenize çoğalmasını önler.

Sağlam bir bahçe planınız olduğunda: Bahçe aletlerinizi her zaman kontrol edin. Mümkünse ilkbahardan önce onları onarın. İhtiyacınız olacak malzemeleri bulun ve stoklayın. Tohum veya bitki sipariş etme zamanı bu zaman. Bazı bahçe dergilerine bakın ve bilgi edinin.

Kış mevsimi taşları kaldırmak ve toprağa bakmak için iyi bir zamandır: Toprak hangi mevsimde olursa olsun önemlidir. Kış mevsimi, onunla ilgilenmek için iyi bir zamandır. Bir kürek alın ve ilk altı ila 12 cm toprağı ters çevirin. Sonra, yaprakları veya gübreyi yani organik malzemeyi alın ve üzerine koyun. Toprak ilkbaharda kuruduktan sonra küreğinizi tekrar alın ve iyice karıştırın.

Yılın bu zamanında farklı kompost türleriyle deneyler yapabilirsiniz. Solucan gübresini toprak için gereken organik materyal içerir, solucan gübresi uygulayabilirsiniz.

Önceden planlama yapmak zamandan ve kazandığınız paradan tasarruf etmenizi sağlar. Unutmayın, ekin planlamanın yanı sıra, Tarimdanismani.com ‘u takip etmeyi unutmayın.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst