Börülce bakteriyel yanıklık hangi ilaç kullanılır

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Börülce bitkisine en çok zarar veren fungal hastalık, bakretiyel yanıklığa kısa bir bakış

36


Çeşite ve enfeksiyonun meydana geldiği zamanda ki bitki büyüme aşamasına bağlı olarak, börülce bakteriyel yanıklığı verimi %90’a kadar olumsuz etkileyebilir ve enfekte olmuş tohumlarda ortaya çıkma olasılığını %65’e kadar çıkabilir.

Bakteriyel yanık, Xanthomonas axonopodis pv bakterisinden kaynaklanır. Börülce üretilen nemli ve ılımlı subtropikal iklimlerde meydana gelebilir.Bu agresif patojen tohumlar üzerinde taşınır ve toprak, mahsul kalıntısı, tohum, fasulye türleri ve kenevir gibi alternatif konakçılarda hayatta kalabilir.Tohum ve mahsul kalıntısı, ana enfeksiyon kaynağıdır, fakat aynı zamanda böcek, rüzgar, yağmur ile de yayılır.

Börülce bakteriyel yanıklık belirtileri
İlk belirtiler, yaprağın altında küçük, suya batırılmış şeklinde gözüken noktalardır. Bunlar, sarı bir halka ile çevrili olabilir, nokta boyutunda veya 1,25 cm’den daha büyük çaplara kadar görülmektedir. Bakteriyel yanıklık ilerlediği zaman bu lekeler genişler, birleşir ve büyük nekrotik lezyonlar halinde gelişir.

Patojen ayrıca kökü istila eder, kahverengi çizgili çatlamalara ve koyu yeşil, suya batırılmışa benzeyen alanlar olarak tezahür ettikleri baklalara neden olur. Enfekte olan tohumlar renksiz ve buruşuktur. Ciddi bir istilada, bakla gelişimi zayıftır ve tohumların çoğu büzülür ve çimlenemez.

Bakteriyel yanıklık mevsimden mevsime bir tehdit
Bakteriyel yanıklığa sebep olan bakteriler, yaklaşık 400 gün boyunca enfekte olmuş tohumlarda ve kalıntılarda 5 ° C ila 10 ° C arasındaki sıcaklıklarda ve 250 gün boyunca 10 ° C ila 40 ° C arasındaki sıcaklıklarda yaşayabilirler. Patojen toprakta 260 ° C’de 10 ° C’de ve 100 ° C’de 40 ° C’de hayatta kalabilir.

Önceki mevsimden kalan kendi tohumlarını eken çiftçiler, eğer tohum zaten enfekte olmuşsa ve hava soğuk, yağışlı ise, % 100 ürün kaybına uğrayabilirler.

Börülce bakteriyel yanıklık mücadelesi ve ilacı
Hastalıktan ari sertifikalı tohum kullanmak ve önceki sezondan kalan bitki artıklarını tarladan uzaklaştırarak kültürel mücadele yapılabilir.

Kimyasal mücadele için Kükürt, maneb , mancozeb etkili maddeli ilaçlar kullanılabilir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst