Bitkiler demir eksikliği ile nasıl başedebilir ?

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Demir elementi bitkiler, hayvanlar ve insanlar için önemli ve temel bir besindir. Bitkiler için örnek verilecek olursa fotosentez ve solunum için çok çeşitli metabolik işlemlerde kullanılır.

5Düsseldorf da bulunan Heinrich Heine Üniversitesi (HHU) ve Münster Üniversitesi’nde (WWU) araştırma yapan bilim insanları , bitkilerin demir eksikliği konusundaki tepkilerini kontrol etmek için kullandıkları yeni bir yolu keşfetti. Gözlemlerde kullanılan bitki Arabidopsis thaliana üzerindeki araştırmalarından elde edilen bulgular Developmental Cell dergisinde yayınlandı.

Demir elementi bitkiler, hayvanlar ve insanlar için önemli ve temel bir besindir. Bitkiler için örnek verilecek olursa fotosentez ve solunum için çok çeşitli metabolik işlemlerde kullanılır.İnsanlarda ise demir eksikliğinde kan değerlerinin düşük olması ve bu eksiklikten kaynaklanan önemli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Dünyadaki milyonlarca insan her yıl demir eksikliği yaşamaktadır. Demir insan besin metabolizmasına doğrudan veya dolaylı olarak bitkiler vasıtası ile alınır. Toprakta büyük miktarda demir bulunmasına rağmen, toprağın yapısı nedeniyle bitkiler demiri bünyelerine almakta zorlanabilir ve demir eksikliği yaşayabilir. Bu konuya ek olarak, bir canlının demir gereksinimleri, dış koşullara bağlı olarak canlının gelişimi boyunca değişir.

Bitkilerin insanlar gibi ayakları olmadığı için bulundukları çevreyi değiştiremezler. Bundan dolayı, demir eksikliğinin oluşabileceği erken aşamalarda, değişen çevresel koşulları tanımak ve bu değişikliklere uyum sağlamak için çeşitli yollar geliştirdiler.

Özellikle iklim değişikliği göz önüne alındığında, bitkilerin çevresel faktörler tahmin edilemez hale geldiğinde gıda arzındaki değişikliklere uyum sağlamak için kullandığı süreçleri anlamak, tarım sektörü ve yeni yüksek verimli çeşitler üretme çabalarında işbirliği yapan bilim insanları için de büyük önem taşıyor.

Demir regülasyonu, hücresel regülasyon işlemlerinin birbirlerini ve ilgili sinyal yollarını nasıl etkilediğini anlamak için bitki biyolojisinde önemli bir model sistemidir.

Petra Bauer ve ortağı Dr. Tzvetina Brumbarova önderliğinde HHU’da araştırmacılar ve Prof. Jörg Kudla ve Prof. Uwe Karst’ın öncülüğünde WWU’da demirde “FIT” adlı verilen bir proteinin özel mekanizmaları ve dinamiklerini incelendi. FIT’i etkileyen hücresel bilgi süreçlerini ele aldılar ve keşfettiler. FIT proteini Prof. Bauer’in çalışma grubu tarafından keşfedildi ve düzenleme mekanizmaları HHU’daki Botanik Enstitüsünde inceleniyor.

FIT aktif ve aktif olmayan bir durumda bulunabilir. Üzerinde denemeler yapılan bitki Arabidopsis thaliana’da demir alımını düzenlemede kilit bir rol oynadı. FIT bitki tarafından çevresel ve stres koşullarına yanıt vermek için kullanılan farklı sinyalleri birleştirir.

Bitki biyologları, ‘hücresel sinyal iletimi’ olarak adlandırılan şeyin, özellikle kalsiyum sinyal iletiminin anlaşılması konusunu incelediler. Bu, bitkinin çevre hakkındaki bilgileri dönüştürdüğü ve aktardığı, örneğin stres tepkilerini tetiklediği ve mevcut durumda da gösterildiği gibi demir eksikliğine daha iyi bir yanıt veren bir sinyal iletimini içerir.

Bu güne kadar demir ve kalsiyum arasındaki bağlantı belirsizdi, ancak HHU ve WWU’daki araştırma ekipleri, demir eksikliğinin kalsiyum sinyallerini tetiklediğini ve FIT düzenleme mekanizması üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu keşfettiler.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst