Bitki hastalıklarına karşı mücadelede yenilik

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bilim adamları, bitkilerin bağışıklıklarını bir sonraki döllere aktarabilen kromozomları keşfettiler.

22


La Trobe Üniversitesine ait bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi, bitkilerin bağışıklıklarını sonra ki döllere aktarabilen kromozomları keşfettiler.

Araştırmalar sonucu elde edilen bulgular, kültür bitkilerinde hastalık mücadelesinde yeni bir yol olabilir.Bu çiftçiler için faydalı bir yenilik olabilir.

Sheffield Üniversitesi (Birleşik Krallık) liderliğindeki araştırma ekibi, ilk kez bir bitkinin kromozomları içerisinde bir sonra ki döllere DNA metilasyonu olarak bilinen geri dönüşümlü bir biyokimyasal modifikasyondan geçerek hastalıklarına direnç sağlayan spesifik kısımları (lokuslar) keşfettiler.

La Trobe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr Ritushree Jain, bitkiler tekrar tekrar patojenler tarafından saldırıya uğradığında, tekrar karşılaşıldığında verimli bir şekilde savaşmalarını sağlayan bu karşılaşmanın bir “hafızasını” (bitkilerde prime etme olarak bilinir) geliştirdiklerini söyledi.

Dr. Jain, “Bu“ hafızayı ”tohumlar yoluyla gelecek nesillerine aktarılması üzerinde çalıştıklarını” belirtti.

Jain, “Bu önemli keşif yalnızca önemli kültür bitkilerinde ki hastalıkları önlemenin yeni yollarından biri olmanın yanında, aynı zamanda pestisitlere olan bağımlılığımızı da azaltmamıza da yardımcı olabilir” dedi.

Sheffield Üniversitesi Bitki Üretimi ve Koruma Merkezi’nden Profesör Jurriaan Ton, araştırmadan elde edilen bulguların, epigenetiğin gıda ürünlerinde hastalık direncinin iyileştirilmesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha fazla araştırma yapılmasının önünü açtığını söyledi.

Profesör Ton, “Şimdi bu çalışmayı, bu epigenetik lokusların bu kadar çok farklı savunma genini nasıl kontrol ettiğini anlamak için daha fazla araştırma yapmak için kullanmayı umuyoruz” dedi.

İngiltere’de Sheffield Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma, La Trobe Üniversitesi, PSL Üniversitesi (Paris) ve Münih Teknik Üniversitesi (Almanya) ile birlikte yürütülmekte.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst