Antep fıstığı ilaçlama programı etkili maddeler

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Antep fıstığı, ülkemizde son derece tercih edilen ve sakız ağacıgiller familyasına dahil yenebilen meyveler verebilen bir ağaçtır. Bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir.

11


Antep fıstığı, ülkemizde son derece tercih edilen ve sakız ağacıgiller familyasına dahil yenebilen meyveler verebilen bir ağaçtır. Bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir.

Aktif büyüme döneminde sezon boyunca ve dinlenme dönemlerinde kullanılması ön görülen ilaçlama programını sizin için sıraladık.

Şubat Mart aylarında Antep fıstığına kullanılacak ilaçlar
Antep fıstığı beyaz kabuklu biti: Kışı yumurtasız ergin olarak geçirir.ilk larva çıkışı Haziran başı, 2. döl larva ise ağustos ortasıdır. Toplamda yılda iki defa döl verir.Kışlayan erginlere karşı çiçek tomurcukları açılmadan mücadele etmek gerekir.

Antep fıstığı göz kurdu: Kış dönemini yumurta şeklinde geçirir. Yumurtalar birbirine bitişik halde , 6-8 adet sıralı, dikdörtgen paketler halinde gözlemlenebilir. İlkbaharda yumurtadan çıkan larvalar, beslenmek için topluca gözlere ve taze sürgünlere saldırırlar.Gaziantep bölgesinde çiçek tomurcukları açılmadan 20 gün öncesine kadar mücadelesi yapılması gerekmektedir.

Antep fıstığı kabuklu bit:Yaz dönemi boyunca yapraklarda ve sürgülerde nadiren fıstık meyvelerine yerleşir ve beslenir.Kışlayan erginlere karşı çiçek tomurcukları açılmadan mücadele etmek gerekir.

Şıralı zenk: Ergin halde 3-4 mm boyuna ulaşırlar ve sarımtırak yeşil renkte gözükürler. Baş kısmı geniş ve vücudu üçgen görünümündedir. Rahatsız edildiklerinde zıplar veya kısa uçuş yaparak kaçabilirler. Antep fıstığının ana zararlısı durumundadır.Ergin ve nimfler, bitkinin taze sürgün, yaprak ve meyve sapları ile meyvelerinde beslenir.Kış döneminde ergin mücadelesi yapılır. Şubat ve Mart aylarında mücadelesine başlanabilir.

BU DÖNEMDE KIŞLIK YAĞ + DNOC ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Nisan ayında Antep fıstığına kullanılacak ilaçlar
Antep fıstığı dal güvesi: Kış sezonunu sürgün içinde larva döneminde geçirir.Şubat-Nisan içinde pupa olan larvalardan ilk ergin çıkışları Nisan-Mayıs ayında başlar.Yumurtadan yeni çıkan genç larvaların, sürgün içindeki hedef olarak aldıkları beslenme bölgesine henüz girmeden ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.

Antep fıstığı göz kurdu: Erginler genel olarak koyu kahverengi renkte ve boyları 3-3.5 mm kadardır. Kış sezonunu karagözlerin altında veya ağaçların kuytu köşelerinde ergin olarak geçirirler. Şubat ve mart aylarında çıkarlar.Tomurcukların açılma döneminde 1. ve 2. dönem larvalar hedef alınarak Nisan ayının başından sonuna kadar mücadele yapılır.

BU DÖNEMDE CARBARYL , MONOCROTOPHOS , DİMETHOATE ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Mayıs ayında Antep fıstığına kullanılacak ilaçlar
Antep fıstığı dal güvesi: Mayıs ayının 15 inde ikinci ilaçlama yapılabilir.

Antep fıstığı karagöz kurdu: Bu dönemde çıkan erginler görüldüğünde ilaçlama yapılabilir. 15 gün ara ile 3 ilaçlama yapmak gerekebilir.

Şıralı zenk: Mücadeleye devam edilmelidir.Bu aylarda sistemik etkili ilaçlar kullanmak yerinde bir karar olacaktır.

Kara zenk hastalığı: Hastalığın olası belirtileri yapraklarda ve az miktarda meyve kabuklarında görülen siyah lekelerdir. Bu lekeler zamanla tüm yaprak yüzeyini kaplayabilir.

BU DÖNEMDE CHLORPYRİFOS ETHYL, DODİNE, MANEB, PROPİNEB ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Haziran ayında Antep fıstığına kullanılacak ilaçlar
Antep fıstığı iç güvesi: Kış dönemini ince bir tabaka içinde larva halinde,diyapoz durumunda geçirir. İlkbahar aylarında pupa ve ergin olurlar. İlk ergin çıkışları Nisan ortasında başlar ve Mayıs sonuna kadar devam eder.

Antep fıstığı meyve iç kurdu: Kış dönemini fıstık meyveleri içinde larva halinde geçirir. Oluşumunu tamamlayan larvalar kendisine çıkış deliği açar ve mayıs ayı ortalarında pupa olur.

Antep fıstığı yeşil psillidi: Kıvrılan yapraklar arasında saklanıp beslendiğinden ötürü niflerle kimyasal mücadele zor olmaktadır.Zarar başladıktan yaklaşık 30 – 40 gün içerisinde yoğun karagöz dökülmesine sebep olduğundan mücadeleye asla geç kalınmamalıdır.

BU DÖNEMDE YAZLIK YAĞ, DİMETHOATE, MONOCROTOPHOS ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Temmuz ayında Antep fıstığına kullanılacak ilaçlar
Antep fıstığı psillidi: Şıralı zenk mücadelesi yapılan bahçelerde Antep fıstığı psillid
mücadelesi gerekmeyebilir.Ancak zarar gözükmeye başladı ise geç kalınmamalıdır.

BU DÖNEMDE PHOSALONE, CYPERMETHRİN,DELTAMETHRİN,AMİTRAZ,ENDOSÜLFAN, LAMBDA-CYHALOTHRİN , YAZLIK YAĞ ETKİLİ MADDELİ İLAÇLAR KULLANILABİLİR.
Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 
Son düzenleme:

Üst