Akıllı püskürtme insektisit kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir

admin

Yönetici
Mesajlar
145
Bir çiftlik araştırmacısı ekibi, meyve bahçelerinde böcek ilacı kullanımını azaltmayı vaat eden ultrasonik bir sensör tabanlı otomatik püskürtme sistemi geliştiriyor. Tabanca bir traktöre monte edilebilir, ultrasonik ses sinyalleri göndererek ve alarak çalışır. Bu sistem denemelerde Yüzde 26 kadar insektisit tasarrufu sağladı ve meyvelerin enfeksiyonunu önlemede yüzde 95,64 verimlilik seviyesine ulaştı.


162


Yeni Delhi ( ISW) : Bir araştırmacı ekibi, meyve bahçelerinde böcek ilacı kullanımını azaltmayı vaat eden ultrasonik sensör tabanlı otomatik bir püskürtme sistemi geliştirdi.

Traktöre monte edilebilen püskürtücü, ultrasonik ses sinyalleri göndererek ve alarak çalışır. Traktör bir meyve bahçesi içerisinde sürüldüğü için, boya tabancası bir bitki kanopisini geçerken ve açık alanda geçerken sessizleşir ve sessizleşir. Püskürtücü, Maharashtra'daki Rahuri'deki bir nar bahçesi araştırma çiftliğinde test edilmiştir.

Current Science dergisinde yayınlanan bulgularda , araştırmacılar ilaçlama makinesinin böcek ilacı kullanımında yüzde 26'ya kadar tasarruf sağlayabildiğini ve meyve enfeksiyonunu önlemede yüzde 95,64 verimlilik seviyesine ulaştığını bildirdi.

Püskürtücü, ultrasonik sensörler, bir mikrokontrolör kartı, solenoid valfler, tek yönlü valfler, sabit bir deplasmanlı pompa, bir basınç ölçer ve bir emniyet valfinden oluşur. 200 litre kapasiteli bir depoya sahiptir ve 12 V batarya ile çalışır.

Meyve bahçesi çiftçileri genellikle manuel püskürtme veya sürekli püskürtme için giriyor. Her ikisinin de ciddi kusurları var. Manuel püskürtme işleminde, bir kişinin püskürtücü taşıması gerekir ve bu sağlık tehlikelerine yol açar. Sürekli çalıştırma tekniklerinde, pestisit sürekli olarak püskürtülür. Bu, püskürtme yapılan kimyasalların yarısından fazlasının israfına neden olur. Sensör bazlı püskürtücü, diğer taraftan, pestisiti sadece bitkilere seçici olarak püskürtebilir.

ICAR Merkez Patates Araştırma Enstitüsü'nden Brajesh Nare ve araştırma ekibinin bir üyesi, "Teknolojimizin bu geleneksel püskürtme işlemlerinin yerini almasını bekliyoruz ve çiftçilerin sağlığının yanı sıra kaynakların korunmasına da yardımcı olacağız" dedi. Pestisitlerin meyve bahçelerinde bitki kanopileri üzerine etkin bir şekilde uygulanması, bitkilerin karmaşık yapıları ve boşluklarındaki farklılıklar nedeniyle büyük bir zorluktur. Püskürtme sırasında, pestisitin büyük bir kısmı hedefi (yaprakları ve meyveleri) özlüyor ve çevreye toprak veya hava yoluyla girerek çevresel bozulmaya neden oluyor.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
 

Üst