Adım adım Lahana yetiştiriciliği

admin

Yönetici
Lahana yetiştiriciliği birkaç basit adımı izlemeniz şartıyla oldukça kolaydır.

49

Lahana ekimi ayrıntılı bir şekilde ele alınabilir ancak, çoğu durumda, birkaç basit adımı izleyerek olağanüstü sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Lahana yetiştiriciliğinde Toprak analizi
Az alanlarda üretim yapan çiftçiler nadiren toprak analizi yaparlar. Daha geniş bir alana ekim yapan çiftçiler için toprak analizi kesinlikle faydalı bir adım olacaktır. Bir analiz toprakta hangi besinlerin bulunduğunu ve hangi gübrelerin gerekli olduğunu gösterir. Ancak bu raporun söylediklerinden bağımsız olarak, azot uygulamanız gerekmektedir.

Varsa, çiftlik gübresi kullanın; Toprağın yapısını iyileştirir, sağlıklı büyümeyi teşvik eder, makro ve mikro besinler sağlar. Gübre lahana yetiştiriciliğini çok daha kolaylaştırır.Çiftlik gübresi mevcut değilse ve size rehberlik edecek bir toprak analiziniz yoksa toprağı hazırlamadan önce, 2: 3: 4 (24) 60kg / da kimyasal gübre uygulayın.

Lahana yetiştiriciliğinde Toprak hazırlığı ve Gübreleme
Ekim mesafesi, hangi boyutta başa (lahana büyüklüğü) ihtiyacınız olduğuna bağlı olacaktır: geniş boşluk daha büyük kafa demektir. Genel kural, sıra araları 60 cm aralıklarla boşluk bırakmaktır. Sıralı aralık 35 cm den daha büyük başlar için biraz daha büyük, daha küçük başlar için biraz daha yakın olmalıdır.Büyüklüğü etkileyen en önemli etken, uyguladığınız azot miktarı ve uygulamanın zamanlamasıdır.

Lahana gübrelemesinde amonyum sülfat dekara yaklaşık 50 kg , süper fosfat dekara 50 kg, potasyum sülfat dekara 30 kg uygulanabilir. Ancak bu durumdan önce toprak analizi sonuçları göz önünde bulundurulmalıdır.

Lahana yetiştiriciliğinde zararlı mücadelesi kullanılması gereken zirai ilaçlar
Mücadeleye ,lahanada kesi kurdu zararını önlemek için ekimden önce uygulanan bir piretroid sprey ile başlayın. Bundan sonra, bitkileri yakından izleyin ve haşere için doğru ürünü uygulayın. Zararlı böcek yoksa zirai ilaç kullanmaktan kaçının böylece önemli derecede tasarruf edersiniz.
Yaprak bitleri için pirimicarb etkili maddeli ilaçları kullanın. Tırtıllar için Spinosad veya Bacillus thuringiensis subspecies kurstaki strain kullanabilirsiniz. Bunlar zararlıların doğal avcıları için güvenlidir.
Lahanayı iyi sulamanız önemli. Yaprakların durumunu izleyin ve ne zaman sulanacağını anlayabilmek için toprağa kazın eğer kök bölgesi kuru ise sulamanın vakti gelmiş demektir.

Bu içerik Tarimdanismani.com tarafından üretilmiştir. Tarimdanismani.com belirtmiş olduğu Kullanım ve Şartlar bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.